__('Фон')

Інструкція від адвоката для допиту клієнта згідно статті 63 Конституції України

468

Скористайтеся правами наданими ст.63 Конституції України

Дана інструкція допоможе Вам при виклику на допит, особливо коли Ви не знаєте чому, чи можливо знаєте, але Вам не відомі деякі факти по справі при виклику до слідчого, детектива чи прокурора. Ви маєте основне право користуватися юридичною допомогою адвоката, якого за власним бажанням оберете самостійно і залучити його до провадження без будь-яких обмежень. На досудовому слідстві, особа, що буде проводити допит попереджає Вас про кримінальну відповідальність за дачу неправдивих показань чи взагалі відмову від них, спонукаючи Вас для якомога більшого викладу інформації, яка буде важлива для особи, що веде допит.

Ось тут головне пам’ятати, що згідно ст.63 Конституції України, Ви не несете відповідальності за відмову давати показання проти себе, своєї родини, близьких родичів. Тобто, на досудовому слідстві, коли при розкриті справи Ви не можете бути впевнені, яким чином повернуться Ваші показання чи не будуть вони використані проти Вас чи вашої сім’ї, обов'язково скористайтесь вищевказаною нормою.

Беремо за мету, уникнути надання певних свідчень з боку допитуваного та найголовніше - порушення своїх конституційних прав, забезпечити юридичний захист, враховуючи недостатню кількість інформації по справі, перед допитом адвокат проводить певну консультацію і радить посилатися саме на ст. 63 Конституції України, яка закріпила такий правовий інститут, як “імунітет свідка”. 

Тому, якщо Вас викликали давати показання на досудовому слідстві Ви з впевненістю можете скористатись ст. 63 Конституції України. Це дасть Вам більше часу продумати і зважити все, що Вам відомо по діючому провадженні.

Конституційний Суд України зазначає, що основоположним гарантом в державі прав і свобод громадянина є право на захист, яке забезпечується всіма державними органами. Ви маєте право не свідчити проти себе, так як це може стати підставою для пред’явлення підозри чи обвинувачення. Не надавати відомості чи предмети, які можуть прямо вказувати на Вашу винуватість. Це є Вашим захистом від самовикриття і свідчень проти Вас самих.

Отже, при допиті свідок, має повне право діяти згідно зазначеного вище роз’яснення адвоката при відсутності знання про матеріали справи. Не вчиняти ніяких дій без участі свого захисника та не давати показання, які будуть діяти проти нього. Іноді науковці називають це терміном «свобода від самообвинувачення». 

Обов’язково, якщо на початку допиту допитуваній особі не роз’яснено положення ст.63 Конституції України, в подальшому це може бути визнано судом, як неналежне отримання показань і визнано недопустимими в доказовій базі діючого провадження. Детективом, слідчим чи прокурором роз’яснюються права свідка згідно ст.66 КПК України теж на початку допиту, які прямо пов'язані з ст.63 Конституції України та крім розглянутих питань значиться, що Ви повинні знати у зв'язку з чим Вас викликали на допит і по якій справі, і яке відношення саме Ви маєте до провадження, ознайомлюватися з протоколом допиту та заявляти клопотання і т.п.

Посилаючись на дані норми закону Ви можете бути впевнені в захисті своїх прав.