__('Фон')

NDA – договір про конфіденційність

306

Що ви підписуєте? Договір про конфідеційність?

Ми часто приймаємо спеціалістів, які ознайомлюючись з договором про прийняття на роботу задаються питанням: «Невже все що я створив та створю тепер належатиме вам? Як це так.. І що буде коли я дам згоду та поставлю підпис?».

В цій статті ми зібрали найбільш популярні питання які хвилюють майбутніх працівників компаній де дотримуються правила нерозголошення. Ще представимо для вас ті положення що дійсні на території України, та ті що не набирають чинності або застаріли.​

Де діють правила цієї угоди?

Компанії що пропонують новим працівникам підписати угоду NDA, частіше за все є нерезидентами України, та в документі наданому новачку, містять положення, що запроваджені на території держави в якій ці підприємства власне і зареєстровані.

Тому, може бути так, що ви підпишете умови, які не чинні у нашій державі, і дотримуватися їх – повна маячня.

Детальніше – читайте далі.

Про що там пишуть та до чого спонукають?

Все що ви вигадаєте, по праву належатиме компанії. Неважливо в якому форматі буде представлений винахід – будь то клаптик паперу або електронний документ. 

«Винахід» - слово, що вживається у договорі не в первинному значенні, а характеризує будь-яку ідею, що реалізується вами. Програмні забезпечення, дизайн брошури, техніка виконання завдань, формули для визначення певних величин – все перейде в руки компанії поки ви є її працівником.

Як не смішно, але навіть декілька рядків коду все одно належатимуть працедавцю. Незалежно від того, самостійно створений матеріал, чи в парі з кимось.

Зверніть увагу, коли хтось пропонує вам взяти участь у спільному проекті, чи не є він заручником відомої угоди про мовчанку. Адже якщо керівництво партнера пронюхає ваші проектики, можете одразу з ними розпрощатися.

Досить цікавим актом є те, що власністю компанії стають навіть ті елементи розробок, що виконані не в комп’ютерному форматі, а й в матеріалізованому.

Працівник погоджується віддавати все чесно розроблене начальнику, не тільки на момент праці в цій компанії, але і після припинення дії вже нам відомого договору.

Ця угода спонукає робітника до підвищення кількості інтелектуальних надбань керівництва. Проте є одна графа, яка на хвильку зупиняє майбутнього працівника, задумавшись над її наслідками. В ній прописується наступне : «Якщо керівник не може отримати підпис від розробника на привласнення прав будь-якого винаходу, автоматично створюються умови вашої довіреності на самостійне оформлення прав власності компанії. До того ж, вона вправі ставити підписи від вашого імені.

Чи дійсний цей пункт на просторах України?

Довіреність за законом, має бути окремим засвідченим документом, що дає можливість довіреній особі вчиняти дії з третіми особами.

Але враховуючи те, що за цією довіреністю має вчинятися правочин, пунктик у формі NDA не є дійсним. Так наприклад, якщо працедавець має намір продати вашу оселю від вашого імені, правочинності цей пункт угоди не має права набувати, та не є дійсною довіреністю в такому разі.

А що ви там шкрябаєте на папері?

Типовим пунктом в NDA є положення, згідно з яким керівник має право проглянути ваші персональні записи в блокноті, на папері або інших особистих носіях інформації. Такі дії він може виконати і після того як ви закінчите свій робочий день.

Ви ж не втечете до наших конкурентів?

“Promise not to compete” 

В цьому розділі зазначається, що впродовж зазначеного в договорі терміну, після розриву угоди з компанією девелопер зобов’язується не працювати на підприємствах, які тим чи іншим чином можуть конкурувати або вступати в конфлікт з поточним бізнесом компанії.

На щастя, це положення договору не буде дійсним на території України, адже згідно з статтею 43 Конституції України, другої статті кодексу законів про працю, в яких говориться, що кожен громадянин має право на працю.

Хто в Україні регулює NDA?

Що підлягає захисту NDA?  - Комерційна таємниця.

На допомогу приходить Цивільний Кодекс, який визначає права інтелектуальної власності на комерційні таємниці.

Від чого захищає NDA? – Недобросовісна конкуренція.

Чинності набирають закони про захист від недобросовісної конкуренції, де закон відає нам про розголошення таємної інформації і неправомірне її використання.

Чи можна звернутися до суду з приводу розголошення таємниці?

​Зробивши моніторинг судових справ нашої країни, не вдалося віднайти хоч якоїсь інформації про порушення NDA. Але цілком можливо подати позов та розглянути подібну справу, якщо пункт, що порушено, підлягає до чинного законодавства.

Не бійтеся звернутися до правоохоронних органів, адже кожен крутиться як може, і обвести вас навколо пальця якимись паперам немає ніякий працедавець.

Висновок

NDA – достатньо цікава форма договорів, що прописує нестандартні умови компаній, які мають комерційну таємницю.

Майбутнім девелоперам слід уважно вивчати всі деталі контракту.

При виникненні конфлікту що може потягнути за собою судову відповідальність, скористайтесь послугами юриста.

Захищати свої права повинен кожен, в незалежності від того що прописано в угоді, адже не всі положення чинні в нашій країні.