__('Фон')

Розлучення через суд

255

Розлучення через суд

В останні роки в Україні побільшало судових справ про розлучення, які свідчать про десятки тисяч зруйнованих сімей, в більшості яких є спільні діти. Сімейне життя іноді трапляється не таким, яким ми собі його уявляємо і саме тому може виникати необхідність розірвання шлюбу в судовому порядку

 

Право на припинення шлюбу, шляхом його розірвання, має кожне з подружжя, однак існують певні нюанси, коли розлучення потрібно проводити саме в судовому порядку. Нормами Сімейного кодексу України передбачено декілька випадків, коли можливе розірвання шлюбу через суд:

  • наявність у подружжя дітей (проводиться за спільною заявою подружжя);
  • розлучення без згоди одного з подружжя (проводиться через подання позову на розлучення без згоди чоловіка або дружини).

 

Розлучення через суд за взаємною згодою подружжя

У першому випадку, коли є взаємна згода обох з подружжя, процедура розлучення значно спрощується, оскільки подружжя звільняється від необхідності багаторазового відвідування суду. В цьому випадку потрібно дотримуватись декількох порад:

  1. Підготувати позовну заяву про розірвання шлюбу;
  2. До позовної заяви додати письмовий договір про: місце проживання дитини; участь у вихованні та забезпеченні дитини батька або матері, що проживає окремо; за бажанням - вказати обов’язок одного з батьків не перешкоджати іншому у вихованні дитини та реалізації своїх прав щодо неї. Зверніть увагу - діти, що досягли 14-річного віку, згідно з ч. 3 ст. 160 СКУ, обирають місце проживання самостійно.
  3. Поряд із цими документами може виникнути необхідність стягнення аліментів, відповідно до ч. 2 ст. 109 СКУ, обоє з подружжя можуть укласти угоду про стягнення аліментів, яка має бути нотаріально посвідчена. Також скласти заяву на примусове стягнення аліментів Вам допоможе адвокат з сімейного права. 

 

Терміни розгляду справи

Розірвання шлюбу через суд, за спільною згодою подружжя триває 1 місяць. Цей термін достатній для можливого примирення подружжя, уникнення інших ситуацій, відкликання заяви. Тривалість розгляду справи про розлучення без згоди одного з подружжя може бути дещо довшим, з урахуванням всіх обставин справи, однак досвідчений адвокат по розлученням може значно вплинути на строки цього процесу відповідно до Ваших інтересів.

 

Розлучення в судовому порядку без згоди одного з подружжя

Норми, передбачені у ч. 1 ст. 110 СКУ передбачають можливість подання позову про розірвання шлюбу одним із подружжя. Причому є один нюанс, коли застосовується обмеження на таке право: у разі вагітності та протягом одного року після народження дитини, крім деяких випадків, позов не може бути пред’явлений - такі вимоги чітко встановлені законодавством. Якщо Ви прийняли рішення про розлучення в односторонньому порядку, потрібно не тільки звернутися до суду з відповідною заявою, а й впевнитися у тому, що інший з подружжя не перешкоджатиме процедурі розірвання шлюбу, оскільки це може значно затягнути судовий процес. 

 

Необхідні документи для розлучення в судовому порядку

Перелік необхідних документів для процедури розлучення через суд Вам може надати та оформити Ваш адвокат, до послуги підготовки необхідного пакету документів входить: підготовка позовної заяви про розлучення або оформлення спільної заяви і договору між подружжям про виховання та забезпечення дитини; зняття копії свідоцтва про народження дитини та ін.

 

Скласти та оформити позовну заяву про розлучення не важко, тим більше, користуючись допомогою юриста. Офіційний зразок позовної заяви Ви зможете взяти у адвоката, знайти у відкритому доступі судової влади онлайн  або на інших джерелах.

 

Розлучення через суд достатньо тривала та складна процедура, що включає в себе певні процесуальні дії, з якими звичайній людині важко розібратися. Якщо Ви впевнені, що зможете забезпечити самостійно збір необхідних документів, підготовку позовної заяви, сплату судового збору, подання документів до суду, а також прийняття участі в судових засіданнях з розгляду справи, можете сміливо цим займатися. Однак, як показує практика, зробити це ефективно та в найкоротші строки без професійної адвокатської допомоги досить складно. Адвокат допоможе проаналізувати Вашу ситуацію та обставини справи, зібрати всі необхідні документи, підготувати та подати документи до суду, представити Ваші інтереси в суді та захистити Ваші права.