__('Фон')

Банкрутство

Ніколи не помиляється той, хто нічого не робить!

Як стати банкрутом?

Зверніть увагу! Збір документів – це дуже відповідальний етап, від якого залежить вся справа.

Банкрутство фізичної особи: норми законодавства і практика

Всім відомо, що великі компанії на певному етапі своєї діяльності можуть визнавати себе банкрутами. Мета одна – звільнити себе від боргових зобов’язань перед кредиторами. Проте не всі знають, що фізична особа також може оголосити про своє банкрутство при необхідності. Це право громадянам України було надано законодавчо лише наприкінці 2019 року. Розглянемо найбільш важливі моменти в даній статті. Можливо, саме вам ця інформація стане в нагоді.

Зміст:

 1. Як стати банкрутом?
 2. Які є переваги банкрутства фізичних осіб?
 3. Які є наслідки визнання банкрутом фізичної особи-підприємця?
 4. В які терміни проходить процедура банкрутства фізичної особи?

 

Як стати банкрутом?

Право оголосити себе банкрутом дає українцям Кодекс України про банкрутство, що був підписаний 18.10.2018 року і вступив в дію з 21.10.2019 року.

Ст. 115 Кодексу дає право фізичній особі-боржнику звернутися до господарського суду із заявою про визнання його банкрутом. Згідно з законодавством, це єдиний спосіб почати процедуру банкрутства фізичної особи. На противагу юридичній особі, коли процедуру банкрутства можуть ініціювати кредитори.

В яких випадках можна звертатися до суду:

 1. Якщо розмір боргових зобов’язань більший, ніж 30 мінімальних заробітних плат. На 2020 рік це понад 125 тисяч гривень. При цьому мова йде виключно про сам борг, і не враховуються штрафні санкції та пені.
 2. Боржник протягом останніх двох місяців не погашав заборгованість в розмірі більш як 50% від необхідної суми.
 3. В судовому порядку визначено, що у власності боржника немає нерухомого та іншого майна, вартість якого могла б погасити заборгованість;
 4. Інші випадки, які підтверджують неможливість фізичної особи найближчим часом виконати свої зобов’язання перед кредитором.

Окрім заяви, від боржника вимагатимуть величезний перелік підтверджуючих документів. Наприклад, про майно, що знаходиться у його власності, виписки про рух на банківських рахунках, відсутність судимості за економічні злочини та багато іншого.

Особливу увагу суд звертає на майнову декларацію заявника. В ній обов’язково відображається все майно і доходи декларанта та членів його родини, що перевищують 30 мінімальних зарплат.

Окрім того, що особа визнає свою неплатоспроможність, вона повинна запропонувати шляхи вирішення цього питання, надавши суду пропозицію щодо можливої реструктуризації заборгованості перед кредиторами або проект плану реструктуризації.

Пропозиція по реструктуризації боргу може включати такі дії:

 • реалізація частини активів/майна;
 • зміна способу і порядку виконання зобов'язань;
 • відстрочку, розстрочку, прощення боргу;
 • передача зобов'язань третім особам, отримання поручительства, гарантії;
 • інші заходи для поліпшення фінансової ситуації боржника, що допоможе  задовольнити всі вимоги кредиторів.

З дня затвердження плану реструктуризації боргів боржник починає погашення вимог кредиторів згідно з умовами такого плану (не довше 5 років).

Після подачі необхідних документів і заяви, протягом п’яти робочих днів назначається дата попереднього слухання. Саме на ньому виноситься рішення, чи буде розпочату справу банкрутства заявника.

Чи можуть відмовити в банкрутстві? Звичайно, можуть, якщо:

 • Відсутні причини, прописані в статті 115 Кодексу;
 • За останні п’ять років заявник вже визнавався банкрутом;
 • Проти нього було заведено справу щодо неплатоспроможності.

Які є переваги банкрутства фізичних осіб?

Визнання фізичної особи банкрутом має певні переваги, саме тому багато хто захоче цим скористатися. До переваг можна віднести те, що протягом 120 днів кредитори не можуть робити ніяких дій щодо заявника:

 • Боржник має право не платити по кредитах, не сплачувати податки та інші збори. Однак зобов’язаний сплачувати аліменти на неповнолітню дитину та сплачувати компенсацію третій особі за рішенням суду;
 • Якщо раніше було відкрито виконавче провадження, дії по ньому припиняються;
 • Перестають нараховуватися штрафи за своєчасно несплачені борги, кредити.

Але в цій бочці меду є ложка дьогтю, тобто певні негативні наслідки. Наприклад, рішенням суду боржнику може бути заборонено:

 • Виїжджати закордон по роботі чи на відпочинок;
 • Вільно розпоряджатися своїм власним майном. В крайньому випадку на майно може бути накладено арешт;
 • Укладати договори різного характеру.

Все, що має боржник, підлягає суворій інвентаризації і розпоряджатися цим майном буде неможливо.

У мораторію по суті є головне завдання – дати час боржнику і кредитору прийти до спільного рішення, що саме робити з боргами. А варіанта лише два: або реструктуризація боргу з подальшою його виплатою, або визнання боржника банкрутом. Є також третій варіант, небажаний для обох сторін – це закриття справи у зв’язку з виявленими порушеннями з боку боржника. Наприклад, при перевірці було виявлено, що боржник приховав деяке майно чи інші активи.

Також справу буде закрито, якщо боржник не може виплачувати по валютному кредиту, який він взяв під заставу нерухомості, що являється його єдиним житлом. Тобто, якщо громадянин взяв іпотеку до 2014 року в доларах і після девальвації гривні не може сплачувати борг, що виріс в декілька разів, суд не може визнати його банкрутом.

Які є наслідки визнання банкрутом фізичної особи-підприємця?

Якщо банкрутом визнається фізична особа-підприємець, то наслідки для неї дещо серйозніші, ніж для звичайної фізичної особи. ФОП ризикує втратити практично все своє майно, в тому числі і те, яке не використовується у підприємницькій діяльності. Після визнання ФОП банкрутом майно, а також майнові права фізичної особи, що були на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси і направляються на погашення заявлених вимог кредиторів.

Також як наслідок суд вимагатиме від ФОП припинення господарської діяльності та діяльності з виготовлення ним продукції. Тобто подальша господарська діяльність припиняється.

Після того, як буде завершено розрахунки з кредиторами, ФОП, визнаний банкрутом, звільняється від подальшого виконання всіх вимог кредиторів. Виняток становить лише для:

 • компенсації, накладені внаслідок дій проти громадян, що потягнули за собою заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю;
 • боргів по аліментах;
 • інших зобов’язань особистого характеру.

Звільнення від боргів - це єдиний позитивний наслідок банкрутства. З метою запобігання зловживанням банкрутством, законодавець встановив певні обмеження, які діють протягом п'яти років після визнання ФОПа банкрутом.

По-перше, сам ФОП за своїм бажанням не може бути ініціатором свого повторного банкрутства.

По-друге, навіть якщо таке повторне банкрутство відбудеться з ініціативи кредиторів, ФОП не буде звільнений від подальшого виконання вимог кредиторів. Це означає, що борги ФОПа після повторного визнання його банкрутом не списуються. Ті кредитори, чиї вимоги не були задоволені повністю або частково, можуть в подальшому звертатися до суду з позовом про стягнення таких боргів.

В які терміни проходить процедура банкрутства фізичної особи?

Процедура банкрутства фізосіб має свої особливості і складається з декількох послідовних етапів. Загалом вона триватиме від 6 до 8 місяців, все залежить від особливостей конкретної справи.

Доказова база. Як було написано вище, лише сам громадянин може почати процедуру свого банкрутства, на відміну від юридичної особи. Тому саме він повинен підготувати документи, що б засвідчували його добросовісність. Це може бути копія трудової книжки, відомості про роботодавця, інформація про все наявне майно тощо. А особливо відсутність судимостей за економічні злочини.

Щодо майна, то в майновій декларації необхідно вказувати не лише власні активи, а й всіх членів родини. Якщо навмисно приховати майно і це буде виявлено під час перевірки, то справу про банкрутство судом буде закрито.

Захист прав кредиторів. Для забезпечення правомірних вимог кредиторів щодо боржника суд може: забороняти виїзд закордон, укладати договори, розпоряджатися власним майном.

Ліквідаційна маса. Після визнання заявника банкрутом, в ліквідаційну масу суд включить всі активи, що належать безпосередньо боржнику незалежно від того, було воно придбане до чи після початку процедури банкрутства. Єдине, що неможливо включити в ліквідаційну масу, це житло, що визнано єдиним для проживання сім’ї.

Висновки

Метою нового Кодексу України про банкрутство є реформування діючої системи банкрутства в країні, що наблизить її до міжнародних стандартів та забезпечить кредиторам певну захищеність від недобросовісних партнерів. Кодекс насправді революційний і новітній, найбільш істотним із нововведень є запровадження інституту банкрутства фізичних осіб. Час покаже, на скільки ця процедура буде популярна в Україні. І, можливо, таким чином частина громадян звільнить себе від непідйомних боргів. Головне підготуватися до суду, зібрати доказову базу і бути впевненим у своїх силах.