__('Фон')

Як стати банкрутом?

Оновлено 17.09.2021 240

Банкрутство фізичної особи в Україні

 

   Зміст:

 1. Як позбавитись усіх боргів раз і назавжди 
 2. Які підстави для банкрутства 
 3. Коли банкрутство є найкращим виходом з ситуації?
 4. Перший крок – збір документів 
 5. Другий крок – пошук арбітражного керуючого
 6. Третій крок – підготовка та подання заяви на банкрутство
 7. Четвертий крок – судове засідання
 8. П’ятий крок – проходження процедури банкрутства
 9. Шостий крок – завершення процедури
 10. Сьомий крок – життя після банкрутства
 11. Висновки

 

Як стати банкрутом

 

У вас купа боргів, вас тероризують кредитори і заважають спокійно жити? Тоді ця стаття для вас. З неї ви дізнаєтеся, як можна позбавитись боргів та повернутись до спокійного життя. 

Мрієте про те, щоб усі борги взяли та й зникли? 

Для того, аби борги зникли, необхідно оголосити себе банкрутом. Це досить складна та тривала процедура, яка містить багато «АЛЕ», однак у разі позитивного її проходження ви цілком звільнитесь від усіх боргів назавжди.

Зверніть увагу! Вигідно звільнитись від боргів можна лише у тому разі, коли у вас відсутнє майно, на яке можна накласти стягнення (нерухомість, авто, депозити, корпоративні права тощо).

 

Які підстави для банкрутства

Ви можете розпочати процедуру банкрутства громадянина якщо: 

 1. Розмір ваших боргів перевищує 30 мінімальних зарплат (станом на січень 2020 мін.зарплата дорівнює 4723 грн, відповідно 4723*30=141690 грн.);
 2. Ви стали сплачувати менше половини обов’язкових місячних платежів (або перестали сплачувати взагалі);
 3. Існує постанова державного чи приватного виконавця про відсутність у вас майна, на яке можна накласти стягнення;
 4. Ви не зможете у найближчий час сплатити борги.

Законодавча підстава – ст.115 КУзПБ

Зверніть увагу на 3й пункт. Для того, аби на світ з’явилася постанова державного чи приватного виконавця, необхідно щоби:

 • хоча б один кредитор звернувся до суду про стягнення боргу;
 • суд виніс рішення на користь такого кредитора;
 • було відкрито виконавче провадження;
 • виконавець з’ясував, що у вас немає майна. 

 

Коли банкрутство є найкращим виходом з ситуації

 

Зауважимо одразу, банкрутство фізичної особи часто, але не завжди є найкращим рішенням. Ідеальне підґрунтя для процедури наступне: 

 • ви офіційно ніде не працюєте або ваша «біла» зарплата занадто мала, аби платити за кредитами;
 • у вашій власності немає житла, авто, цінної техніки, антикваріату, предметів розкоші;
 • ви не перебуваєте у шлюбі або у вас немає спільного сумісного майна;
 • ви не придбавали на користь інших осіб майно та не робили коштовних подарунків;
 • вам є куди сховати те рухоме майно, на яке може бути накладене стягнення;
 • у вас є достатньо часу, аби збирати документи, ходити на судові засідання;
 • ви готові до тих наслідків, що очікують банкрута.  

Якщо все це про вас – можете сміливо розпочинати процес банкрутства фізичної особи та звільнятися від усіх боргів назавжди.

 

Перший крок – збір документів

 

Відповідно до підстав визнання себе банкрутом, вам необхідно зібрати документи: 


 • Про наявність загального боргу понад 30 мін.зарплат та про те, що ви не сплачуєте за цими кредитами. Такі документи можна отримати у самих кредиторів. Якщо їх декілька, може знадобитися обійти їх усіх.

 • Постанову виконавця. Це складніше, якщо жоден кредитор не позивався до суду. Однак можна ініціювати «технічний позов», наприклад позичивши гроші у знайомого, який після цього позветься до суду, аби ви змогли отримати постанову.

 • Документи, які підтверджують, що ви не зможете відновити платоспроможність. Це можуть бути будь-які документи, зокрема з лікарні про втрату працездатності, з біржі праці, що ви там знаходитесь, статистичні дані про низький рівень середньої з/п за вашою спеціальністю в регіоні тощо. Чим більше таких документів назбираєте – тим краще. 

 

Зверніть увагу! Збір документів – це дуже відповідальний етап, від якого залежить уся справа. Якщо не впевнені у тому, що зможете зібрати якісний комплект – доручіть це юристу.

 

Другий крок – пошук арбітражного керуючого

 

Починаючи з 2016 року необхідність у самостійному пошуку відпала. Відбір кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство здійснюється автоматизованою системою з додержанням принципів черговості, вірогідності, рівної кількості справ тощо. Тобто випадковим чином – тобто, так само, як і відбір суддів для розгляду справ.

Законодавча підстава – п.1.6 Постанови ПВСУ від 14.07.2016 №8

 

Третій крок – підготовка та подання заяви на банкрутство

 

Коли документи зібрано, необхідно підготувати заяву до суду. У самій заяві, зокрема, зазначити усіх ваших кредиторів.  

Зверніть увагу! Робота арбітражного керуючого не безкоштовна!

Оплату основної винагороди арбітражного керуючого здійснює той, хто звертається до суду. 

Законодавча підстава – абз.6 ч.2 ст30  КУзПБ

При цьому до заяви необхідно додати докази авансування на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень

Законодавча підстава – п.12 ч.3 ст116  КУзПБ

Коли заяву до суду підготовлено, слід розіслати усім кредиторам рекомендованими листами повідомлення.

 

 

Четвертий крок – судове засідання

 

Якщо позовна заява складена вірно, і немає підстав для відмови у її прийнятті, суд упродовж 5 днів винесе ухвалу про розгляд справи та призначить дату підготовчого засідання (не пізніше, аніж через 15 днів з моменту прийняття ухвали). 

Законодавча підстава –ч1 ст117  КУзПБ

На перше засідання прийти необхідно обов’язково. Причому, якщо ви вирішили вести справу самостійно без допомоги юристів, дуже радимо спершу підготуватися до такого засідання. З цією метою ви можете відвідати інші засідання у аналогічних справах та подивитися, як вони відбуваються. 

Знайти подібні справи можна на сайті Господарського суду 

 

Усі процеси про банкрутство є відкритими, відтак ніхто не може заборонити вам тихенько посидіти й послухати. Головне – завчасно вимкнути телефон та не заважати.

 

П’ятий крок – проходження процедури банкрутства

 

У разі коли ви змогли переконати суд у вашій абсолютній неплатоспроможності (тобто неможливості реструктуризації) й у нього немає сумнівів щодо неможливості покращення вашого фінансового становища (пам’ятаєте про комплект документів, які підтверджують це?) – він винесе постанову про визнання вас банкрутом і введення процедури погашення боргів.  

Після того, як суд винесе таку постанову, ваш арбітражний керуючий разом з вами проведе інвентаризацію вашого майна. 

Сподіваємося, вам зрозуміло, що буде інвентаризоване абсолютно все? 

Комп’ютерна та побутова техніка, меблі, посуд тощо – все буде описано, а відтак у ваших інтересах, аби у вас не виявилося нічого, що можна було б описати. Ідеальний варіант – порожня квартира без домашніх тварин. Пам’ятаєте про «продай собаку – сплати за комуналку»? То це не жарт – можуть описати й домашнього улюбленця, якщо він елітної породи.   

 

Шостий крок – завершення процедури

 

Після того, як арбітражний керуючий здійснить усі заходи з виявлення та реалізації вашого майна, він підготує детальний звіт про проведену роботу та направить його до суду. На підставі цього звіту суд прийме рішення про завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність ухвалить рішення про звільнення боржника – фізичної особи від боргів

Звичайно, що кредитори можуть (і напевно будуть) заперечувати проти звільнення від боргів, і суд може до них прислухатися, однак такі випадки трапляються не дуже часто. 

Зверніть увагу: ви звільнитеся від усіх боргів окрім: 

 • виплат з відшкодування шкоди, яка завдана каліцтвом чи смерю;
 • аліментів;
 • вимог, що нерозривно пов’язані з особистістю (наприклад, обов’язку намалювати картину). 

Законодавча підстава –ч2 ст134  КУзПБ

 

Сьомий крок – життя після банкрутства

 

Після того, як вас оголосять банкрутом, ви зазнаєте певних обмежень. Зокрема: 

 • упродовж наступних 5 років ви не зможете знову ініціювати процедуру банкрутства;
 • повинні будете письмово повідомляти про факт своєї неплатоспроможності осіб, з якими бажаєте укласти договір позики, кредиту, поруки та застави;
 • протягом 3 років вважатиметесь особою, яка не має бездоганної ділової репутації. 

В усіх інших аспектах ви не постраждаєте і зможете налагодити своє життя без боргового тягаря.  

Законодавча підстава –ч2 ст135  КУзПБ

 

Висновки

 

Отже, як можете бачити, процедура досить тривала та дещо складна. Однак її однозначна перевага в тому, що після її проходження ви цілком звільнитеся від усього боргового тягаря, якого б розміру він не був. Навіть якщо ви були винні мільйони, ви повністю позбавитеся боргу. 

Відсутність боргу дасть вам можливість розпочати нове життя: спокійно отримувати «білу» зарплату, придбавати житло, транспорт, коштовні речі, й при цьому не боятися, що на них можуть звернути стягнення. 

Ну а ті обмеження, що на вас накладуть, не такі вже й жахливі – якість 5 років з ними можна пожити. Принаймні, це краще, аніж жити з боргами.   


Сподіваємося, вам була корисна ця інформація. Але зверніть увагу, що законодавство мінливе, тому якщо вирішите скористатися нашими порадами, перевірте, чи не було внесено змін до тих законів та інших нормативних актів, які регулюють процедуру банкрутства. 

 

Загальні положення, як стати банкрутом. Все для фізичних осіб.

 

Про Кодекс з процедур банкрутства писали і говори багато. Але основний акцент при обговоренні новел нового кодексу робили саме на новелах в законодавстві України, що дадуть можливість цивілізовано, в правовому полі, вирішити суперечки між кредиторами і бізнесом.

Але щодо питання, що стосується фізичних осіб, які згідно з новим Кодексом теж можуть реструктурувати свої борги, то його в інформаційному полі висвітлили недостатньо. Сьогодні спробую це виправити та детально і просто розповісти вам про процедуру та підстави для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичних осіб, які мають прострочені зобов’язання.

 

Для початку давайте визначимося з конкретними підставами для відкриття справи. Такою підставою може бути одна з наступних умов:

 • розмір прострочених зобов'язань боржника становить не менше тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні це - 111 690,00 грн);
 • боржник останніх двох місяців припинив погашати кредити або здійснювати інші планові платежі в розмірі більше, ніж половина місячних платежів по кожному з зобов'язань;
 • в рамках виконавчого провадження винесено постанови про відсутність у фізичної особи майна, на яке можна звернути стягнення;
 • в разі наявності загрози неплатоспроможності боржника (наявність обставин, які свідчать про неможливість виконання боржником своїх зобов'язань у найближчий час).

 

Якщо матеріальний стан особи відповідає хоча б одному з вищеперерахованих критеріїв, то ця особа може звертатись до суду, щоб відкрити справу про неплатоспроможність.

Але варто врахувати, що той, хто вирішив звернутися до суду, але попередньо був притягнутий до адміністративної або кримінальної відповідальності за неправомірні дії, пов'язані з неплатоспроможністю, або ж протягом попередніх п'яти років був визнаний банкрутом – йому буде відмовлено у відкритті справи. При цьому Кодекс не передбачає особливості тимчасових рамок притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності, необхідних при оцінці наявності підстави для відмови у відкритті справи.

 

Якщо у вас немає ніяких проблем із притягненням до відповідальності, то наступний крок – підготовка пакету документів для того, аби звернутись до суду. Для цього потрібно заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, яка повинна містити:


 • найменування господарського суду, до якого подається заява;
 • ім'я боржника, його місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків та номер паспорта, номер телефону боржника, його адресу електронної пошти;
 • виклад обставин, які є підставою для звернення до суду.
 • Окрім заяви є ще додатковий перелік документів, який додаєтся до заяви:
 • довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо заява підписана представником;
 • документи, що підтверджують наявність або відсутність у боржника статусу ФОПа;
 • конкретизований список кредиторів і боржників із зазначенням загальної суми грошових вимог кредиторів (боржників), а також по кожному кредитору (боржника) – його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків та номер паспорта, суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням і суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання відповідно до закону або договору;
 • опис майна боржника, що належить йому на праві власності із зазначенням місця знаходження або зберігання майна;
 • копії документів, що підтверджують право власності боржника на майно;
 • перелік майна, що перебуває в заставі (іпотеці) або є обтяженим іншим способом, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційні номери облікових карток платника податків та номери паспортів, суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строки їх виконання за законом або договором;
 • копії документів про вчинені боржником (протягом року до моменту подачі заяви про порушення провадження у справі про неплатоспроможність) угоди щодо належного йому нерухомого майна, цінних паперів, часток у статутному капіталі, транспортних засобів і угоди на суму не менше тридцяти мінімальних розмірів заробітної плати;
 • відомості про всі наявні рахунки боржника (в тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких рахунках;
 • копія трудової книжки (за наявності);
 • відомості про роботодавця боржника;
 • декларація про майновий стан боржника, за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства;
 • докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень;
 • інформація про наявність (відсутність) непогашеної судимості за економічні злочини;
 • за необхідністю – інші документи.

Разом із заявою про порушення провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов'язаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів – проект плану реструктуризації боргів чи конкретний план такої реструктуризації.

Тут без допомоги спеціалістів не обійтись.

Бо мова йде про ваші борги та обґрунтування перед судом:  чому, як краще, у який термін та яким чином допомогти вам з вашими боргами. Крім того, слід пам’ятати, що борги щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи та сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування не підлягають реструктуризації.

Ще один важливий нюанс – процедура банкрутства буде проходити за обов'язковою участю арбітражного керуючого, як кваліфікованого фахівця в цій галузі. Прозорості процедури банкрутства будуть також сприяти норми, згідно з якими арбітражний керуючий зобов'язаний розкривати інформацію щодо фінансового стану боржника та хід провадження у справі про банкрутство на спеціалізованій сторінці веб-сайту державного органу з питань банкрутства, яким є Мін’юст, до якої забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, а також (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури) поточних кредиторів та забезпечити оновлення такої інформації не рідше ніж один раз на місяць. 

✅ Якщо все вдасться та суд розгляне вашу заву і прийме рішення на вашу користь, то у вас з’явиться можливість «розпочати все з чистого аркуша» – погасити існуючу заборгованість шляхом її реструктуризації.

✅ А от якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зборами кредиторів не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боржника або прийнято рішення про перехід до процедури погашення вимог боржника господарський суд виносить постанову про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника.

✅ Зауважте, що в період розгляду справи про неплатоспроможність боржника можуть застосувати так звані «забезпечувальні заходи». Наприклад, заборонити укладання угод, зобов'язати передати цінні папери або утриматися від вчинення окремих дій, заборонити виїзд за кордон і так далі, тому ви повинні розуміти, що не все так просто. Крім того, протягом трьох років після закриття справи про визнання боржника банкрутом ви не можете вважатися особою з бездоганною діловою репутацією. Більш того, протягом п'яти років на вас покладається обов'язок письмово повідомляти про свою неплатоспроможність перед укладенням кредитних договорів.

 

Кодексом передбачається особливий режим права власності боржника на своє майно з моменту визнання його банкрутом. Наприклад, розпоряджатися майном, яке входить до ліквідаційної маси, від імені боржника може тільки керуючий реалізацією. Господарський суд може вивести деяке майно з ліквідаційної маси за умови, що загальна вартість такого майна не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати.

В цілому Кодекс та сама процедура, як бачимо, покликана захистити права кредиторів і в той же час створює умови реструктуризації заборгованості для фізичних осіб, які мають значні боргові зобов'язання. Однак рівень його ефективності можна буде оцінити під час або вже після практичного застосування хоча б кількома особами.

Тож висновки робити зарано, але сьогодні я детально розписав усю процедуру. Як бачите, нічого складного, а з допомогою кваліфікованого помічника і спеціаліста – тим паче!