__('Фон')

IT

Технологія - це те, чого не було, коли ви народились!

Публічна оферта (Terms of use)

Публічна оферта – це пропозиція невизначеному колу потенційних покупців чи замовників укласти договір на певних завчасно визначених умовах.

Експерти з питань: Реєстрація компаній

Найпоширенішим конфліктом серед IT-мережі є спір між замовником послуг та виконавцем. В даному випадку споживач скаржиться на недотримання або нездійснення умов укладеного договору.

Популярні причини виникнення спору:

  • Зміна строку втілення замовлення
  • Збільшений кошторис
  • Інакший кінцевий результат
  • Повне неспівпадіння з початково заявленою метою проекту

Ми хочемо розповісти вам три, на перший погляд схожих випадки спору між замовником та виконавцем, події в яких розвиваються на перший погляд схоже, але з різною кінцівкою.

Історія №1. «Чи стане в пригоді експертиза?» 

Між замовником та виконавцем підписано угоду про розробку онлайн-додатку. Спершу відбулася сплата 40% авансу від загальної суми, після чого розпочалася розробка проекту.

Під час реалізації завдання, замовник вносив масу корективів, що в свою чергу збільшило як і суму оплати, так і функціонал самого додатку. Після цього, оцінивши отриманий результат, споживач вирішує, що проект більше його не цікавить та подає позов до суду, з проханням стягнути з виконавця авансовий платіж.

В місцевому суді, замовник заявляє про малу результативність від діяльності виконавця, звинувачує його у самодіяльності та недотриманні умов договору.

Отримавши позов, виконавець має намір захистити свою сторону, та стверджує що об’єм робіт реалізований майже повністю, а зміна деяких умов відбулася саме за ініціативи замовника.

Суд вирішив що розібратися у цій справі допоможуть акти виконаних робіт, які він попрохав надати найближчим часом. Але, як часто це буває, сторони не мали належних документів, що підтверджували завершених роботи.

Виконавець не опустив руки, та звернувся до місцевої установи, щоб провести технічну експертизу для встановлення об’єму, строків та повноти втіленої праці. Під час проведення експертизи, замовник запевнював, що виконаний лише найменший відсоток від проекту.

По завершенню перевірки, встановлено наступне:

  • Об’єм проведених робіт склав не менш ніж вісімдесят відсотків від зазначеного договором з урахуванням усіх змін та додатків.

Слідом, суд визнав правоту виконавця та надав йому право отримати належну оплату праці за здійснений проект.

Але не слід покладати всі ризики на експертизу. Ви маєте перестрахуватися, та бути готовим до будь-чого!

Важливо пам’ятати!

  • Всі експертизи в рамках держави має проводити атестований експерт 

відповідно до вимог Закону України «Про судову експертизу»;

  • Експертизу можна провести до початку судового розслідування, згодом надавши її відповідним органам.
  • Причиною проведення експертизи може бути бажання суду, з власних спонукань або за ініціативи учасника спору.
  • При виникненні проблем з призначенням експертизи, втручання в її хід і т.д. слід звернутися до юриста.

Історія №2 «Докази – найважливіше»

Замовник подає позов до суду з проханням розірвати угоду та стягнути плату з виконавця у вигляді завдатку.

В якості підтвердження вини виконавця, замовник подає договір, в якому зазначена розробка технічного завдання, та стверджує що ніякі роботи виконавцем не були виконані та не передані споживачу.

Виконавець в свою чергу подає документацію, файли що транслюють листування з замовником, готове технічне завдання та певний впроваджений матеріал з зазначеного договору. Але в документах немає ні слова про те, що продукт переданий до замовника.

Водночас з поданим матеріалом, замовник знову говорить що нічого не знає та нічого не отримував.

Суд, розглянувши надані матеріали не виключив можливості передачі файлів замовнику, проте вагомих причин щоб визнати це правдою не знайшов.

Слідом, судові органи просять сторони надати факти їхньої правоти для винесення кінцевого вердикту.

В кінцевому результаті суд постановив, що виконавець не підтвердив свою правоту про передачу матеріалу замовнику, та має сплатити певну суму, в тому розмірі що отримав від замовника на початковому етапі.

Але ніхто не знає, хто дійсно правий в даній ситуації, та як би вона могла вирішитися, якби виконавець хоч трохи постарався, та поглибився у точності передачі робіт замовнику.

Історія №3. «Вчасно втілені зобов’язання і ніяких проблем»

Було укладено договір між двома сторонами, про розробку програмного забезпечення. Термін – 1 місяць.

Реалізування робіт відбувалося в ході постійного діалогу між сторонами, через що значно прострочено термін здачі. Коли ж виконавець надав всі акти виконаних робіт замовнику на підпис, той відмовився від затвердження виконаної роботи.

П’ять місяців по тому, замовник подає позов, в якому звинувачує виконавця у простроченні замовлення, та просить стягнути з нього 220 тисяч гривень. Слід помітити, що при цьому споживач не говорить про незадоволеність якістю виконаної діяльності.

Після цього виконавець подає зустрічний позов з оскарженням даної інформації, та затверджує що зазначений строк затягнувся через постійні паузи у виконанні робіт, а програмне забезпечення повністю готове. В цьому позові просить стягнути залишок суми в розмірі 410 тисяч гривень.

Замовник заявив, що через занадто довге втілення програмного продукту, він втратив актуальність для нього сьогодні, та хоче повернути свої кошти.

Суд постановив, що замовник має виключне право відмовитися від договору та вимагати повернення коштів. Проте, виходить що замовник все ж володіє програмним забезпеченням, але без авторських прав на нього. Та чи потрібне воно йому без документів та законного засвідчення права власності? Це вже зовсім інша історія.

Тому розробникам ПЗ варто бути уважнішими при укладанні договорів, та детальніше обговорювати строки здачі етапів проекту, їх повноти та супроводу належними документами.

Висновки

Кожний спір може бути узгоджений судом, але на користь різних сторін, незалежно від реальної правоти. 

Найважливішими є факти та документальні докази про здійснення та передачу робіт.

Договір має бути прописаний згідно з усіма домовленостями між сторонами.

При виникненні проблем в судовій справі, слід звернутися за допомогою до адвоката.