__('Фон')

Кримінальне

Люди поділяються на два типи: ті хто відбуває покарання, і ті, хто має відбувати!

Допит

Слідчий ставить запитання не для того, аби дізнатися, що відомо вам, а для того, аби підтвердити за допомогою ваших слів те, що потрібно йому!

Обшук та виїмка

Заборонено отримати доступ до інформації, що міститься на різноманітних носіях та охоплює спілкування між адвокатом та його клієнтом, або між представником такої особи.

Досудове розслідування

Кримінальне провадження включає в себе діяльність правоохоронної та судової системи України, що виражено у досудовому розслідування та судовому провадженні

Зняття арешту з рахунків та майна

Бувають випадки, коли арешт накладено на майно, яким одночасно володіє і інша особа, яка не має відношення до скоєного злочину.

Повернення майна, вилучене під час обшуку

Порядок проведення обшуку правоохоронними органами передбачається згідно з нормами процесуального законодавства. Його підставою є тільки ухвала слідчого судді справи

Кримінальне право і процес

Кримінальне право за своїм поняттям - це частина права в цілому, яку можливо окреслити як конкретний океан серед інших океанів, що становлять водойму права.

Кримінальне право в основній та суттєвій свої частині базується на нормах двох китів:

 • Кримінального кодексу України (КК України). Це є нормами матеріального права. Який встановлює загальні поняття та характеризує конкретні дії в який вбачаються ознаки злочину (найнебезпечнішого для суспільства та держави виду правопорушення) та встановлює відповідальність за них.
 • Кримінально – процесуального кодексу України (КПК України). Це норми процесуального права, які описують порядок, строки, учасників, їх права та обов’язки та інше під час здійснення кримінального провадження.

Крім того, в кримінальне право входять й інші норми та акти Законодавства на які ссилаються основні норми зазначених кодексів.

В першу чергу в систему права звідки бере свій правовий початок все законодавства України є норми Конституції України.

Також кримінальне право переплітається з нормами податкового законодавства та інших Законів, які дають підстави для кваліфікації злочинів, складу злочину та інше.

Порядок порушення кримінальної справи

Зародження початку кримінальної справи знаходиться:

 • у повідомленні особи про вчинене правопорушення;
 • самостійне виявлення правоохоронними органами злочину;
 • виявлення іншого злочину під час розгляду справи судом.

Кримінальне провадження (за попереднім КПК це було: порушення кримінальної справи) розпочинається з початком досудового розслідування, що здійснюється з того моменту, коли здійснено внесення даних про злочин в Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР).

Відповідно до статті 214 КПК України, слідчий або прокурор зобов’язані внести дані вказані у заяві про вчинення кримінального правопорушення протягом двадцяти чотирьох годин, з того часу як її отримали, і рівно через такий же строк розпочати розслідувати справу.

Разом із заявою бажано подавати також додаткові матеріали про вчинення злочину, для того, щоб слідчий мав більше підстав відкрити провадження та ефективніше здійснити розслідування. Однак реалії показують протилежне – в основному, навіть при достатніх доказах, які максимально можливі законним шляхом отримати потерпілому, з правоохоронних органах надходить відмова та розгляд незаконно переноситься в площину законодавства у сфері звернення громадян та в кращому випадку інформація реєструється у журналі Єдиного Обліку (ЄО) передбаченим Наказом МВС України № 100 від 08 лютого 2019 року.

У такому випадку, ефективно, з дотриманням 10 – денного строку, звернутись до суду відповідно до встановленого порядку ст. 303 КПК України з оскарженням бездіяльності слідчих та зобов’язанням занести зазначені дані за поданою раніше заявою до ЄРДР. За практикою, судді в основному задовольняють такі клопотання. Дана ухвала в подальшому направляється до слідчого підрозділу.

Досудове розслідування

Досудове розслідування (ДР) це стадія кримінального провадження в якій здійснюється збирання доказів, встановлюється вид та складу злочину, вина злочинця та здійснюються інші слідчі дії.

Таке розслідування може бути у двох формах:

 • досудове слідство (розслідування кримінальних правопорушень);
 • дізнання (розслідування кримінальних проступків).
 • ДР може здійснюватися лише відповідними органами, що зазначені у статті 38 КПК України, а це:
 1. слідчі поліції (НП);
 2. слідчі служби безпеки (СБУ);
 3. слідчі податківці (ДПС та ДФС);
 4. слідчі ДБР (Державне бюро розслідувань);
 5. детективи НАБУ (Національного антикорупційного бюро України).

Зазначені особи можуть здійснювати розслідування як по одному так і в групі.

Кримінальні проступки можуть розслідувати інші органи, яким надано повноваження згідно законодавства.

В органі досудового розслідування існує керівник, який організовує роботу слідчих і має право призначити слідчого для розслідування, відсторонити його, надавати несуперечливі вказівки, погоджувати слідчі дії.

Крім слідчих, мають право здійснювати слідчі дії інші особи, якщо буде надано доручення слідчого, прокурора або детектива.

Саме по собі досудове розслідування включає в себе цілий Розділ КПК України під № 3.

В нього входить ряд заходів, а саме:

 1. Слідчі дії до яких зокрема відносяться: допити, варіанти пред’явлення для впізнання, обшуки, огляди, проведення експертиз, можливість проникнути до житла, слідчі експерименти та інше;
 2. Негласні слідчі дії, які містять в собі ряд заходів, таких як: відеоконтроль як певного місця так і самої особи, відслідковування банківських рахунків, доступ до інформації з інформаційної системи, отримання негласним шляхом певних та необхідних зразків.

Більшість з слідчих дій потребують надання дозволу суду.

Допит свідка

Свідок - це особа, яка володіє певними відомостями, які має суттєве значення для встановлення обставин та вирішення справи по суті.

З метою застосування важливих відомостей, як докази здійснюється фіксація показань свідка у протоколі шляхом його допиту (стаття 224 КПК України).

Свідок має певні права, що встановлені статтею 66 КПК України, а саме:

 • бути повідомленим з приводу чого і в якій справі він приймає участь;
 • запрошувати адвоката;
 • скористатися статтею 63 Конституції України, тобто відмовитись давати показання відносно себе, близьких, рідних;
 • відшкодувати витрати у зв’язку з даванням показань;
 • зазначити про необхідність здійснення йому безпеки відповідно до Закону України  3782-XII та інше.

У випадку коли у разі загрози життю чи здоров’ю свідка через відомі йому факти та обставини справи, або через хворобу, що не дає можливості допитати його у суді, за клопотанням сторони кримінального провадження до суду щодо проведення допиту в судовому засіданні у суді, яке знаходиться за місцем хвороби або перебуванням свідка.

Якщо свідок знаходиться в тяжкому хворобливому стані – засідання проводиться виїзним шляхом.

Для перевірки дійсності показань, зазначаються його попередні покази, а інші учасники можуть ставити уточнюючі питання та встановлювати чи вірно свідок розуміє та сприймає відомі йому факти.

Допит свідка проводиться за загальними правилами встановленими нормами КПК України, а саме:

 • проведення допиту здійснюється у місці розслідування або у погодженому зі свідком місці.
 • свідки допитується оремо від інших;
 • тривалість допиту не більше 8 годин за добу, та не більше двох безперервних годин;
 • свідок несе відповідальність, якщо відмовиться давати покази або надасть їх неправдивими.
 • свідок може викладати показання написавши їх власноруч.

Вручення підозри

Особа, яка до певного моменту є звичайною стороною у справі, набуває статусу підозрюваного з моменту коли, відповідно ст. 278 КПК України їй вручено про підозру у формі письмового повідомлення.

Таке повідомлення надається в той же день коли воно склалось слідчим, також особі, що затримана воно вручається протягом 24-х годин.

Якщо такі строки не будуть дотримані слідчий зобов’язаний негайно звільнити таку людину.

Після цього, слідчий, крім даних підозрюваного, часу вручення,  вносить і кваліфікацію злочину відповідно до КК України до ЄРДР.

В тому ж самому порядку може бути змінено вже об’явленого повідомлення на нову підозру.

Що являє із себе таке повідомлення:

 • погоджується з прокурором;
 • зазначаються дані прокурора, слідчого;
 • вказуються анкетні дані особи, якій повідомляється про підозру;
 • дані провадження із зазначенням змісту правопорушення, стаття КК України;
 • короткий зміст правопорушення;
 • права підозрюваної особи;
 • і звичайно підпис того, хто склав цей протокол.

В яких же випадках здійснюється таке повідомлення:

 1. коли особу затримано на місці вчинення злочину;
 2. реалізація запобіжного заходу;
 3. достатні підстави щодо підозри вчинення нею злочинів.

Отримавши такий статус, особа набуває певних прав, передбачених    ст.  42 КПК України:

 • знати на підстав чого та яка стаття КК Україні була йому інкримінована;
 • отримати роз’яснення своїх прав.
 • за першою ж його вимогою мати адвоката, як безоплатного так і за свій рахунок, при цьому повинні бути дотримано конфіденційність побачення перед першим допитом, а також після першого без обмежень;
 • не відповідати на запитання;
 • не давати пояснення з приводу підозри.
 • отримувати копії документів та багато іншого. 

При вмілому використанні наданих прав та за допомогою адвоката підозрюваний буде захищений від порушень та незаконних дій з боку слідчих та інших працівників правоохоронної системи.

Обрання міри запобіжного заходу

Хвилюючим моментом для підозрюваного або обвинуваченого є міра запобіжного заходу, яка буде йому обрана та залежить від багатьох факторів, також дотримання законності з боку слідчого, прокурора та суду.

Запобіжний захід – це дія спрямована на гарантування дотримання своїх обов’язків підозрюваним, обвинуваченим під час кримінального провадження, уникнення створенню небезпеки учасникам, знищення доказів та насамперед втечі такої особи, а також вчинення нових злочинів.

КПК України виділяє запобіжні заходи, тривалістю до двох місяців з можливістю їх продовжувати, у вигляді:

 • особистого зобов’язання (виконувати обов’язки щодо заборони перебувати у певних місцях, відмічатись, пройти певні курси лікування, здати на зберігання закордонний паспорт та інше);
 • особистої поруки (письмове зобов’язання особами, що заслуговують довіру про дотримання вимог підозрюваним, обвинуваченим зазначених вище умов);
 • домашнього арешту (заборона залишати місце проживання протягом всієї доби або в певний проміжок часу);
 • застави (це внесення грошових коштів на певний рахунок, що визначається центральним органом виконавчої влади);
 • найсуворішим запобіжним заходом є тримання під вартою (як правило це слідчі ізолятори, перебування в яких навіть враховуються до строку відбування покарання).

При вирішенні кожного з таких заходів враховується особа, що вчинила злочин, ступінь тяжкості злочину, обставини вчинення та деякі інші характеристики.

Розгляд питання щодо застосування певного виду запобіжного заходу вирішується в порядку ст. 184 КПК України та подається до суду за місцезнаходженням слідчого органу, та повинен бути розглянутий невідкладно та не пізніше сплину, з моменту затримання, 72 годин.

Послуги адвокатів

Безсумнівними рятівниками та захисниками від протиправних посягань на права будь-яких осіб є адвокати.

Адвокат надасть висококваліфіковану правову допомогу будь-кому хто звернеться до нього за допомогою, також у разі самостійного виявлення порушення лише за добровільною згодою такої особи.

Такі професіонали використовують всі наявні засоби, можливості та варіанти, що надаються Законом, кожну літеру та знак пунктуації.

Згідно статті 20 КПК України сторона у справі така як підозрюваний, обвинувачений та інші мають право отримати правовий захист. У ній же зазначено, що підозрюваному або обвинуваченому надається безоплатна правова допомога з рахунку державних коштів.

Кримінально-процесуальний кодекс України надає широке поле прав для гарантії та реалізації прав підозрюваного, обвинуваченого.

Навіть з визначень КПК адвокат покликаний спростувати підозру чи обвинувачення, або пом’якшити кримінальну відповідальність.

Слідчому, прокурору та суду заборонено схиляти до обрання певного захисника.

Адвокат надає послуги на підставі договору або ордеру та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, інші документи, крім документу, що засвідчує особу такого захисника забороняється.

Стаття 52 КПК України визначає обов’язкові випадки участі захисника (адвоката) у справах:

 • в особливо тяжких злочинах;
 • за підозрою осіб до вісімнадцяти років;
 • з особами, яким передбачено застосувати виховний характер;
 • з особами із вадами зору, слуху, голосу та інше;
 • де особи не розуміють мову розслідування;
 • в яких передбачено примусове лікування;
 • про реабілітацію померлої особи;
 • спеціального розслідування;
 • при укладанні угоди, якою визнається винуватість.

Таким чином, для ефективного використання наданих кримінальним законодавством прав та для повноцінного і своєчасного захисту прав та недопущення грубих помилок, що можуть мати серйозні наслідки, не слід зволікати, а необхідно звернутись за консультацією та кваліфікованою допомогою до адвокатів.

Кримінальний процес являє собою діяльність, яку здійснюють органи досудового розслідування, а також прокуратура та суд. Вона направлена на розслідування кримінальних порушень, а також викриття фізичних чи юридичних осіб, які вчинили дане правопорушення.

На сьогоднішній день, кожну людину, незалежно від її статусу або положення у суспільстві, може бути втягнуто в процес кримінального переслідування у якості свідка, підозрюваного чи обвинуваченого.

Підозрюваний - людина, якій повідомили про підозру у вчиненні правопорушення у порядку, передбаченому статтями 276-279 КПК України.

Обвинувачений - особа, обвинувачений акт якої передано до суду в порядку, передбаченому в статті 291 КПК України.

Навіть якщо Вас запрошують в якості свідка, не потрібно нехтувати підготовкою до зустрічі з слідчим. Для останнього немає нічого складного в тому, щоб перевести особу з статусу очевидця в статус підозрюваного.

В зв’язку з тим, що на слідчих та прокурорів створюють тиск з приводу розкриття справ, діяльність працівників досудового процесу направлена не на пошук винних осіб, а на закриття справ якомога швидше. В зв’язку з цим невинна людина може миттєво перетворитись на винуватого.

У чиновників та високопосадовців існує думка, що чесно та прозоро бізнес вести неможливо. Тому під кримінальний процес підпадають не тільки фізичні, а й юридичні особи. Власники підприємств, організацій знаходяться під пильним наглядом правоохоронних органів, працівників прокуратури та ін. Найбільше уваги приділяється “економічним злочинам”, не зважаючи на те, що відбувається постійний зріст організованої та загальнокримінальної злочинності.

Якщо Вами зацікавились правоохоронні органи це не означає, що Ви обов'язково злочинець, це може означати, що Ви підприємець, або опинились “не в тому місці й не в той час”. Тому такі складові кримінального процесу, як обшуки, арешт майна та рахунків, допити, а також відвідування слідчих стали звичайною справою в повсякденному житті людей та власників бізнесу.

Відповідно всі ці неприємні речі, як наслідок, ведуть до фінансових, а також юридичних ризиків.

Людині, у якої немає достатнього досвіду боротьби в сфері кримінального права, важко вирішити всі ці проблеми. Тому їй варто залучити досвідченого адвоката у кримінальних справах, який займається кримінальним захистом. Він зможе надати цінну пораду та не допустить вчинення неправомірних дій правоохоронців по відношенню до неї.

Якщо Ви являєтесь підозрюваним або обвинуваченим, врахуйте декілька порад від адвоката по кримінальним справах:

 • обов’язково з’ясуйте в якому правопорушенні Вас вважають винним;
 • Вас повинні проінформувати про Ваші права;
 • не хвилюйтесь, поводьте себе врівноважено та не ведіться на провокації;
 • найміть адвоката та проконсультуйтесь у нього з приводу першого допиту та після нього, а також в період всього кримінального процесу;
 • не відповідайте на ті питання, які не мають відношення до справи;
 • Ви можете відмовитись від надання пояснення, якщо на те існує причина;
 • якщо Вас затримали, обов’язково проінформуйте про це членів сім’ї, родичів чи інших осіб;
 • Вам можуть запропонувати зізнатись у вчиненні злочині та пообіцяти, що після цього Вас відпустять, а справу буде закрито - не вірте, це не так. Не беріть на себе провину іншої людини;
 • при можливості застосовуйте технічні засоби в процесі спілкування зі слідчим;
 • Ви можете заявити клопотання про забезпечення безпеки для себе, своєї родини та майна;
 • Ви можете в суді оскаржити дії прокурора, слідчого та ін. при необхідності;
 • якщо обвинувачення не підтвердилися, у Вас є можливість вимагати відновлення репутації, відшкодування наслідків досудового розслідування;
 • при необхідності можна виступити в судових дебатах;
 • перевіряйте правильність даних на технічних засобах та в документах;
 • Ви маєте право залучити свого захисника або ж отримати його безкоштовно з моменту зміни статуса з підозрюваного на обвинуваченого.

При зміні статусу особі вручають повідомлення, викладене в письмовій формі, в той день, в який його склали. Акт обвинувачення оформляє слідчий та затверджує у прокурора, або ж прокурор самостійно його складає.

Якщо Ви опинились у статусі підозрюваного або обвинуваченого, не намагайтесь самостіно справитись із ситуацією. Кримінальний адвокат - запорука успішного вирішення Вашої справи.