Все, що треба знати про допит
Зміст:
1 Як проаналізувати ситуацію та виробити стратегію захисту
Вас мають допитати в рамках кримінального провадження? Дочитайте цю статтю до кінця, щоб мати уявлення про те, що вас очікує.
Стратегія захисту виробляється на підставі аналізу ситуації. Однак перш, аніж провести який-небудь аналіз, необхідно чітко з’ясувати саму ситуацію. Це може бути вкрай тяжко, оскільки ви не володієте інформацією про те, що у слідства на вас є.
Довідатися про те, що слідчий назбирав та які його плани щодо вас, зазвичай, можливо лише після першого допиту. Від того, як ці питання звучать, який їхній зміст, як слідчий себе поводить, можна дійти висновку про те, на яку саме роль він намагається вас приміряти, виходячи з того, що йому відомо.
Відповідно до цього, необхідно дуже уважно слухати та занотовувати кожне питання. Це дасть змогу зрозуміти, що відомо слідчому, які відповіді він бажає отримати та яку роль вам приміряв. На підставі цих даних можна виробити певну конкретну стратегію захисту.
Також читають: Поняття допиту в кримінальному процесі
2 На які наявні або можливі ризики звернути увагу?
Існує два головних ризики.
Перший – це погіршити свій процесуальний статус, наприклад, зі свідка перетворитись на підозрюваного чи обвинуваченого. Другий – погіршити статус співучасника. Наприклад, з пособника перетворитись на співвиконавця.
Відповідно до цього, критичним є розроблення ефективної стратегії захисту, яка б не дозволила погіршити статус, причому не лише ваш, а й інших причетних осіб. Оскільки часто погіршення статусу одного з причетних тягне за собою аналогічні погіршення й для інших.
Відправляючись на допит, потрібно постійно пам’ятати про ці ризики, а відповідно й дотримуватись стратегії та тактики участі в допиті.
Краще довірити слідкувати за процесом власному адвокату (не безкоштовному, бо безкоштовний майже завжди на боці слідчого, а не підзахисного).
3 Якою є стратегія і тактика процедури допиту?
3.1) Головна стратегія допиту для слідчого
Для слідчого стратегічною метою є отримати від вас потрібну йому інформацію. Ще раз підкреслимо: потрібну йому, а не ту, якою ви володієте.
Йдучи на допит, ви повинні пам’ятати, що не зобов’язані давати свідчення щодо себе або членів сім’ї та близьких родичів, стратегія повної відмови давати свідчення є завжди програшною.
Законодавча підстава – ст.63 Конституції, ст.18 КПК
Однак, коли ви прийшли до слідчого, не варто одразу з порога заявляти, що ви відмовляєтесь давати покази взагалі. З точки зору стратегії перш за все необхідно зрозуміти, з якою метою вас запрошують на допит та що у слідства є проти вас.
Зрозуміти це можна лише почувши усі запитання.
3.2) Головна стратегія для допитуваного
Виграшною стратегією вас є заслухати і запам’ятати кожне із запитань, що підготував для вас слідчий, щоби потім проаналізувати їх, та зрозуміти, що вас може очікувати.
3.3) Тактичні прийоми слідчого
З метою отримати від вас потрібні свідчення, слідчий буде вдаватися до багатьох тактичних прийомів: люб’язністю і залякуванням, хитрістю і простодушністю, обманом і зацікавленням. Провокації, навідні питання, «поради бувалого», спілкування без протоколу… – все перелічити неможливо.
Цим прийомам не один рік навчають в академії. Розпізнати їх може лише досвідчений адвокат.
3.4) Тактичні прийоми допитуваного
- Не допускайте довірчого спілкування зі свідчим. Він – не ваш товариш. Скоріше навпаки. Тож аби раптом не наговорити зайвого, зберігайте ділову атмосферу та тримайте дистанцію.
- Записуйте собі кожне питання слідчого та свою відповідь. Через 8 годин допиту ви можете власне ім’я не згадати, не кажучи вже про те, щоби пам’ятати, які питання вам ставились, та що ви відповідали. Ці записи вам знадобляться для того, аби перевірити, чи все у протоколі викладено вірно. Слідчий може заперечити, мотивуючи відсутністю права розголошувати інформацію. Однак ви можете спростувати заперечення тим, що ці записи вам потрібні лише до моменту закінчення допиту, і ви можете їх віддати слідчому або знищити, коли ознайомитесь з протоколом.
- Не відповідайте на питання розгорнуто. Якщо вас запитали: «Де ви були с 8:00 до 9:00?», то не потрібно розповідати все, що знаєте. Зокрема, що коли ви були вдома, то дивились передачу «Руйнівники міфів» на каналі Discovery і при цьому гладили рудого кота. Давайте якомога чіткіші та коротші відповіді.
Слідчий ставить запитання не для того, аби дізнатися, що відомо вам, а для того, аби підтвердити за допомогою ваших слів те, що потрібно йому! Ви у свою чергу відповідаєте не для того, аби побалакати, а з метою дізнатися, що у слідства є на вас.
- Не кажіть «Не знаю». Даючи відповідь «не знаю» ви потім не зможете відіграти назад: як людина не знає, то потім і згадати не може. Краще відповідати «Не можу ЗАРАЗ пригадати». Така відповідь дає можливості для маневру.
- Не брешіть – брехню завжди досить легко виявити. Якщо ви відчуваєте, що вас заганяють у кут, краще таки послатися на ст. 63 Конституції. Але відмовитись відповідати не взагалі, а конкретно на незручне питання.
- Не давайте поставити собі навідні питання. Навідне питання містить уже в собі певну відповідь, і це не просто так. Імовірно, слідчому потрібна конкретна відповідь, і він намагається отримати її від вас.
Якщо вас питають, наприклад, «Куди ви пішли, будучи одягнені в синю куртку?», вимагайте змінити формулювання або розбити питання на декілька. Наприклад: «Куди ви пішли?», «У що ви були одягнені?» Можливо, на вас була куртка не синього, а блакитного чи темно-зеленого кольору, або взагалі ви були одягнені у пальто.
Отримавши від вас відповідь на таке навідне питання, слідчий запише в протокол потрібну йому відповідь.
Перепитуйте стільки раз, скільки необхідно для того, аби правильно зрозуміти питання. Якщо ви не розумієте, що вас питають, не давайте жодних відповідей.
- Не погоджуйтесь на розмову «без протоколу». Те, що ваші слова не будуть занесені до протоколу не означає, що вони не будуть використані проти вас. Отримавши інформацію, слідчий наступного разу використає її, аби поставити зручні для себе і незручні для вас питання. На допиті у вас немає друзів, тож не довіряйте нікому, зокрема й «безкоштовному» адвокату.
- Не використовуйте жаргонізмів, сленгу. Наприклад, якщо ви розпили по 1 пляшці пива, не слід казати «Бухнули». Ви розумієте «бухнули» як розпиття однієї пляшки пива, слідчий запише як «довели себе до стану сп’яніння».
- Не визнавайте себе винним. Можливо, у тому, що трапилось, і є ваша вина, однак кваліфікація діяння може бути принципово різна. Визнаючи себе винним за конкретним обвинуваченням, ви відрізаєте собі шляхи для перекваліфікації та зменшення покарання.
Також читають: Інструкція від адвоката для допиту кліента в порядку ст.63 Конституції України
4 Як підготуватися до допиту?
До кожного допиту необхідно ретельно готуватися:
- Знайдіть адвоката. Навіть якщо вам взагалі нема чого приховувати, не йдіть на допит без захисника. Допит – це завжди стрес. А коли він триває 8 годин – це дуже значний стрес. Лише адвокат із досвідом може розпізнати провокаційні та навідні питання та вберегти вас від неправильних відповідей. Саме він порадить, в який момент варто відповісти, коли – «забути», а коли –відмовитися відповідати.
Це вбереже вас від погіршення процесуального статусу.
- Заручіться допомогою друга чи товариша, якому ви віддасте перед допитом усі цінні речі. Із допиту ви можете й не повернутися, а речі з кишень можуть бути конфісковані. Відтак гроші, смартфон, ключі від квартири, машини – слід перед допитом передати адвокату, а за його відсутності – довіреній людині. В інакшому разі ваш телефон, машину та квартиру можуть негласно протиправно обшукати, поки ви сидітимете на допиті.
- Придбайте собі найдешевший кнопочний телефон. Він вам може знадобитися, аби у скрутний момент все ж таки зателефонувати адвокату, якщо ви пішли без нього.
- Перепишіть собі на лист паперу свої права із посиланнями на статті Конституції та законів. У разі потреби ви зможете їх зачитати як обґрунтування своєї вимоги або відмови. Зверніть увагу, записати слід саме на лист паперу, а не в смартфон, бо останній ви віддасте перед допитом.
- Попунктно запишіть собі, що потрібно перевірити в протоколі. Щоби не забути після 8 годин допиту, що потрібно перевірити, перш аніж підписувати протокол, занотуйте це собі:
- чи немає там навідних питань;
- чи кожна ваша відповідь записана саме так, як ви мали на увазі;
- чи записані там питання, відповідати на які ви відмовилися.
5 Як змінити час і дату проведення допиту?
Якщо у запропонований у повістці час ви не можете прибути на допит, ви можете надати клопотання про його перенесення. Клопотати про перенесення ви можете з наступних підстав:
Законодавча підстава – ст.138 КПК
Зверніть увагу на останній, восьмий, пункт. Законодавець чітко не визначає, що це за обставини, однак очевидно, що це певні життєві ситуації, які не дають змогу фізично прибути. Так, наприклад, стан надзвичайно сильного алкогольного сп’яніння, коли особа не здатна самостійно пересуватися – є такою. А от смерть улюбленого собаки не є обставиною, що перешкоджає фізично з’явитися на допит (хоча деякі науковці вважають, що домашня тварина може вважатися «близькою особою», а її смерть – підставою для неприбуття).
В будь-якому випадку варто розуміти, що обставину потрібно підтвердити документально, а постійне ухилення від допиту призведе до примусового приводу та відповідальності.
Законодавча підстава – ст.139 КПК
6 Скільки допитів може бути та як відмовитись від повторних запрошень?
У КПК відсутня норма, яка б регулювала кількість допитів. Свого часу законопроєктом пропонувалося внести до старого кримінально-процесуального кодексу норму, яка б визначала допустиму кількість. Однак той проєкт не був прийнятий, та й узагалі пропоноване формулювання було розпливчастим – «якомога менша кількість».
Тож станом на 2020 рік на допит слідчий може викликати стільки разів, скільки захоче. Відмовитись від запрошень неможливо.
Водночас не варто думати, що слідчі завжди зловживають викликами. У кожного з них є купа інших справ, які необхідно розслідувати. Відтак саме в його інтересах провести якомога менше допитів для того, аби отримати необхідні для нього свідчення.
Читають також: Проблематика допиту свідка