__('Фон')

Обшук та виїмка

Оновлено 23.10.2021 322

Обшук та виїмка

Зміст:

 1. Бізнес, який постійно обшукують.Чим займається ваша компанія?
 2. Перші ознаки, що до вас збираються на обшук
 3. Як підготуватись до обшуку
 4. Як підготуватись до обшуку
 5. За якими адресами проводять обшуки
 6. Які права ви маєте під час обшуку
 7. Які права мають особи, що проводять обшук
 8. Хто такі поняті?
 9. Чи мають право вилучати майно під час обшуку?
 10. Як повернути вилучене майно
 11. Чи мають право вилучати грошові кошти під час обшуку?
 12. Скільки часу відбувається обшук
 13. Чи є сенс писати скарги на дії або бездіяльність слідчого під час обшуку?

1 Бізнес, який постійно обшукують?

Чи існує якась сфера бізнесу, яку обшукують частіше за інші? Офіційної статистики, зрозуміло, не існує. Відтак вказати на певну сферу неможливо.

Досить імовірно, що зазвичай правоохоронців цікавить навіть не певна сфера, а рівень розвитку тієї чи іншої компанії. Ні для кого не секрет, що у значній кількості випадків правоохоронців цікавить не виявлення порушень та ліквідація злочинності, а заробіток.

Зрозуміло, що з компанії, яка була щойно створена та не встигла встати на ноги – взяти нічого. Відтак новостворені компанії можуть почуватися в безпеці.

Однак коли компанія починає набирати обертів (податкова це бачить) та вкладати значні кошти у рекламу (це бачать уже всі), то варто очікувати гостей. Далі можливі різні варіанти: або одразу пропозиція «дружити», або ж спершу обшук, а вже потім пропозиція.

Таким чином у зоні ризику може опинитися кожен, кому пощастить поставити свій бізнес «на ноги».

2 Які ознаки того, що до вас збираються на обшук?

 1. У ваших контрагентів запитували інформацію чи допитували. У такому разі, найімовірніше, до рук правоохоронців потрапили документи, в яких фігурує ваша компанія, а відтак її можуть перевірити наступною.
 2. Назва вашої компанії фігурує в ухвалах судів. Навіть коли судові процеси не стосуються вашої компанії безпосередньо, але на неї вказують учасники справи, що відбивається в ухвалах судів, це тривожний дзвоник.
 3. Безпосередній запит на підприємство з вимогою надати документи чи пояснення щодо контрагентів. У такому випадку не потрібно думати, що когось цікавлять ваші контрагенти. Це пряма вказівка на те, що цікавляться не лише контрагентами, а й вами. Причому, можливо, вами навіть більше.
 4. Виклик співробітника на допит. Викликати можуть з будь-якого приводу. Але навіть якщо підстава для допиту жодним чином не пов’язана із компанією, далеко не факт, що після допиту ваша фірма не стане фігурантом справи або випадково отримана слідчим інформація не піде далі.
 5. Сезон. Сезонні коливання також мають місце. Так, туристичні компанії починають цікавити правоохоронців уже в кінці літа, аграрії – після збору врожаю, а рекламники – одразу після виборів.

3 Як підготуватися до обшуку?

У разі, коли ви почули хоча б один з цих «дзвіночків», слід ретельно підготуватися.

 1. Замовте повноцінний аудит. Лише він допоможе завчасно виявити «слабкі» місця.
 2. Забезпечте складність доступу до приміщень. Час у даному разі є найціннішим ресурсом. Чим більше часу правоохоронцям знадобиться для того, аби отримати доступ до інформації, що знаходиться в приміщенні, тим більше гарантій, що адвокат встигне вчасно. Гарний приклад того, як потрібно захищатися, навіть якщо доступ санкціонований. За ті 2 години, що правоохоронці ламали двері та вікна, значна частина документації була знищена.
 3. Облаштуйте усі приміщення прихованими камерами відеоспостереження. Пам’ятаєте, як правоохоронці пограбували ювелірний магазин GRAFF?

 1. Лише завдяки якісним відео що створили суспільний резонанс, власникам вдалося повернути частину награбованого. Зауважте, що інформація з камер повинна потрапляти не на сервери у приміщеннях, а передаватися по Wi-Fi. Інакше вона зникне разом з вилученими серверами.
 2. Приберіться на робочих місцях. Перенесіть усю важливу інформацію на з’ємні носії та сховайте їх у банківських сейфах чи у адвоката. Взагалі в ідеалі на комп’ютерах не повинно бути робочих файлів. Кращий варіант – це коли файли знаходяться на віддалених робочих столах. У такому випадку вони не потраплять до рук правоохоронців у разі виїмки техніки.
 3. Проведіть інструктаж. Кожен співробітник повинен чітко знати свої права, аби потім не виявилося, що він сам з доброї волі вирішив розповісти все, що знає.
 4. Визначте лідерів груп. Якщо у вас велике підприємство, визначте осіб, які приймуть на себе «перший удар» – зустрінуть правоохоронців, зателефонують адвокатам та до їхнього приїзду зможуть тримати ситуацію під контролем.

4 За якими адресами проводять обшук?

Обшук проводиться за адресами, які вказані в ухвалі. Власне, конкретна адреса може й не зазначатися, однак в будь-якому випадку ухвала повинна містити чіткі відомості про те, які саме володіння повинні бути обшукані, кому вони належать та у чиєму фактичному володінні перебувають. Тобто зі змісту ухвали повинно чітко вбачатися, що мається на увазі абсолютно конкретне приміщення, й жодне інше під вказані ознаки не підпадає.

Законодавча підставаст.235 КПК

У разі, коли з ухвали неможливо чітко ідентифікувати, чи є конкретне житло чи володіння саме тим, що зазначене в ухвалі, необхідно заперечити проти проведення обшуку, а в разі силової способи – викликати поліцію.

Законодавча підставаст.13 КПК

5 Які права ви маєте під час обшуку?

У особи, яка володіє приміщенням, під час обшуку прав не дуже багато, але кожне з них є суттєвим:

1. Отримати копію ухвали про проведення обшуку

Законодавча підставаабз1. ч.3 ст.236 КПК

2. Скористатися допомогою адвоката

Законодавча підставаабз.3 ч.3 ст.236 КПК

3. Робити заяви та вимагати їх занесення до протоколу

Законодавча підставач.8 ст.236 КПК

4. Вимагати, щоб поняті були постійно присутні, причому саме в тому приміщенні, де відбувається обшук. Справа в тім, що часто правоохоронці залучають понятих лише на час вручення ухвали, а потім відпускають або намагаються провести обшук одночасно в кількох приміщеннях (щоби поняті не могли бачити їхні дії). Це незаконно і потрібно вимагати, аби кожен понятий міг спостерігати одночасно за усіма діями правоохоронців.

аконодавча підставаабз2. ч.7 ст.223 КПК

5. Клопотати про застосування технічних засобів.

Законодавча підставаст. 107 КПК

6 Які права мають особи, які проводять обшук?

1. Заборонити будь-якій особі залишати місце обшуку.

Законодавча підставач.3 ст.236 КПК

2. Обшукати не лише приміщення, а й осіб, які в ньому перебувають, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують речі чи документи. Відповідно до цього, ви маєте право вимагати занести відповідне обґрунтування до протоколу. Окрім того маєте право вимагати, щоби особистий обшук осіб здійснювали особи тієї самої статі.

Законодавча підставач.5 ст.236 КПК

3. Пропонувати відкрити двері, сховища тощо, а якщо власник відсутній на місці чи відмовляється зробити це добровільно – самостійно відкрити.

Законодавча підставач.6 ст.236 КПК

4. Вилучати предмети, що заборонені для вільного обігу незалежно від того, чи стосуються вони мети обшуку.

Законодавча підставач.7 ст.236 КПК

5. Здійснювати аудіо- та відеозапис.

Законодавча підставач.10 ст.236 КПК

7 Хто такі поняті?

Поняті – це незаінтересовані особи. Тобто особи, які не мають відношення до справи та ніяк не пов’язані з тими, хто проводить обшук та тими, у кого він проводиться.

Зокрема понятими не можуть бути:

 • потерпілий,
 • родичі підозрюваного/обвинуваченого/потерпілого,
 • працівники правоохоронних органів,
 • будь-які інші особи, що заінтересовані в результатах кримінального провадження.

Законодавча підстава –ч.7 ст.223 КПК

Так, не рідко трапляється, коли правоохоронці намагаються залучити як понятих осіб, яких завчасно привели із собою. Якщо є підозри в тому, що поняті є знайомими правоохоронців (тобто заінтересованими), варто клопотати про заміну понятих.

Законодавча підстава –ч.8 ст.236 КПК

8 Чи мають право вилучати майно під час обшуку?

Так, особи, які проводять обшук, мають право вилучити:

 • майно та документи, що стосуються кримінального провадження та зазначені в ухвалі;
 • майно, що не має відношення до кримінального провадження, але вилучене з цивільного обігу.

Зверніть увагу, окрім вказаного, тимчасово вилучатися взагалі будь-яке майно. Доля такого майна вирішується протягом 48 годин, після чого на нього або накладається арешт, або воно повертається власнику.

Законодавча підстава – ч.1 ст.169 та абз.2 ч.5 ст.171 КПК

9 Як повернути вилучене майно?

Майно, що зазначено в ухвалі суду на вилучення, найімовірніше повернеться до вас лише за результатами розгляду справи, в рамках розслідування якої вилучалося. Тобто дуже нескоро.

А от щодо майна, яке було вилучено тимчасово (тобто те, якого в переліку ухвали немає), то можливі 2 варіанти розвитку подій:

Перший варіант: арешт не накладений. Правоохоронці не звернулися до суду щодо накладення арешту на таке майно або суд відмовив у їх клопотанні. Відтак ви маєте право отримати його назад. Проте не варто сподіватися, що вам його одразу повернуть, адже ж не для цього вилучали.

Коли 48 годин спливуть, рекомендується одразу подати письмову вимогу про повернення майна. Якщо реакція буде нульовою (що, зазвичай і трапляється), то можна подати дисциплінарну скаргу на працівника, який ухиляється від свого обов’язку. В окремих випадках це стимулює як працівника, так і його безпосереднього керівника, оскільки в разі неповернення доведеться порушувати дисциплінарне провадження, писати купу пояснювальних тощо. Тобто іноді річ вигідніше повернути. Водночас можна досягти й протилежного ефекту – звернути на себе зайву увагу. Тож радимо бути зі скаргами обережними.

Другий варіант: арешт накладений. Якщо суддя за клопотанням все ж наклав арешт, то таке рішення можна оскаржити в апеляційній інстанції. При цьому варто мати на увазі, що термін оскарження – 5 днів з моменту отримання ухвали.

Законодавча підстава – п.9 ч.1 ст. 309 та п.3 ч.2 ст. 396 КПК

Однак тут слід зауважити, що зазвичай зміст ухвали на проведення обшуку вкрай розпливчастий, і під його формулювання підпадатиме абсолютно будь-яке майно. Наприклад, замість «носії інформації» слідчі судді вказують «комп’ютерна техніка», а відтак замість вилучення жорсткого диска вилучається все підряд: принтери, сканери, колонки, навушники, клавіатури, миші та навіть коврики. А разом з усім цим під гарячу руку може потрапити й камери відеоспостереження, які наче теж мають відношення до комп’ютера.

10 Чи мають право вилучати грошові кошти під час обшуку?

Грошові кошти є майном, а відтак можуть вилучатися під час обшуку. Вилучена готівка передається уповноваженому банку.

Законодавча підстава п.21 Постанови від 19.11.12 №1104

При цьому знову ж таки акцентуємо увагу, що ухвала слідчого судді може не містити (й напевно не буде) конкретизацію того, які саме кошти будуть шукатись та вилучатись. А відтак слідчі, найімовірніше, вилучать усі кошти, які знайдуть. А окрім того – можуть обшукати й працівників та вилучити кошти ще й у них. Тому працівникам дуже рекомендується не носити при собі забагато готівки, якщо ймовірний обшук. Рано чи пізно вилучені гроші повернуть, але за кілька років їх добряче «поїсть» інфляція.

11 Скільки часу відбувається обшук?

КПК не визначає чітко, скільки часу може зайняти обшук. Законом встановлено, що обшук має проводитись з 6 до 22 години, а у нічний час – лише у невідкладних випадках.

Законодавча підстава – ч.4 ст. 223 КПК

Якщо приміщення досить велике, то на проведення обшуку може знадобитися кілька днів. Відтак у звичайних випадках до вас можуть приходити щодня, а у невідкладних – взагалі обшукувати цілодобово.

Зазвичай слідчі не зловживають своїм правом – в їхніх інтересах знайти те, що вони шукають, якнайшвидше. Однак бувають випадки, коли метою обшуку є не відшукання конкретної речі, а паралізація роботи підприємства. У таких випадках обшук може тривати до 1 місяця – саме такий граничний строк дії ухвали.

Законодавча підстава – п.1 ч.2 ст. 235 КПК

12 Чи є сенс писати скарги на дії або бездіяльність слідчого під час обшуку?

Якщо коротко – то досить рідко.

Якщо мова не йде про повернення тимчасово вилученого майна, яке за своїми ознаками аж ніяк не підпадає під зазначений в ухвалі перелік, то такий засіб захисту не є достатньо ефективним, скільки оскарження тієї чи іншої окремої дії слідчого не призведе загалом до бажаного результату. Скоріше навпаки: направлення скарг призведе до більшої уваги до вашого підприємства.

Ефективнішим способом захисту уявляється судове оскарження рішень, які приймаються на підставі обшуку. Судовий розгляд справ зазвичай набагато результативніший через значно меншу упередженість.

Обшук та виїмка. Де має місце?

Основа кримінального законодавства грунтується на принципі, який закріплений у статті 13 КПК України, що недопустимим є щоб будь-хто проник до житла особа або іншого її володіння та проведення таких слідчих дій як обшук та здійснення у ній виїмки.

Такий захід можливо провести лише після отримання дозволу суду, що має форму ухвали і винесена за обґрунтованими підставами.

Є випадки коли перед виконанням таких дій не потрібен одразу, однак обов’язок особи, яка їх провела залишається незмінним - звернутись до суду та отримати дозвіл, який визначить, що обшук або виїмка були здійсненні правомірно.

Якщо слідчий суддя у своїй ухвалі визнає такі дій, що не містять в собі законних обгрунтувань і відмовить, то в такому випадку процедура обшуку та виїмки будуть носити в собі характер недопустимих доказів (в даному випадку ст. 87 КПК України). В цьому разі проведені дії втрачають свій сенс та не можуть бути використані як доказ, а також під час ухвалення рішення (вироку) у кримінальній справі на підтвердження вини або взагалі складу злочину.

Так, в своєму рішенні Постанова Верховного Суду від 22.05.2019 року у справі №640/2449/16-к, де визнав сфабрикованим слідчими огляд місця події, так як фактично було проведено обшук, згоду на який працівники правоохоронних органів зобов’язані були отримати в суді, незалежно від того чи дійсно під час його проведення було вилучено знаряддя злочину. Таким чином, суд визнав даний доказ недопустимим.

В іншій кримінальній справі (провадження №11-кп/791/331/15) Апеляційний суд Херсонської області своєю Ухвалою від 02.04.2015 року, скасував вирок за обвинуваченням особи, оскільки огляд (формально обшук), під час якого вилучено докази вчинення злочину, проводився без згоди володільця житлового приміщення, а в подальшому прокурор та слідчий не звернулись до суду для отримання дозволу на проведення огляду цього житла.

Правила за якими необхідно отримувати дозвіл на проведення подібних заходів, передбачають звернення до суду, оскільки зазначений вище огляд (житла) проводиться за правилами, які встановленні для проведення обшуку або тієї ж виїмки.

Стаття 234 КПК України дає визначення обшуку та в яких випадках він проводиться з дозволом суду або без.

Мета проведення обшуку:

 • виявлення інформації, предметів, якими вчинено злочин та іншого майна, що має відношення до злочину, та встановити де знаходиться особи, які розшукуються;
 • фіксація вищевказаних явищ (фіксується протоколом).

Звернення до суду для проведення обшуку, слідчий погоджує з прокурором.

В ньому має міститись:

 • номер ЄРДР кримінального провадження, в рамках якого здійснюються заходи;
 • коротко описуються обставини встановлені розслідуванням;
 • зазначається стаття Кримінального кодексу України за яким здійснюється провадження;
 • які реальні підстави для того щоб провести обшук;
 • конкретну адресу де планується провести обшук;
 • необхідно вказати двох осіб: власника житла та тим, хто ним фактично користується;
 • описати речі або предмети, які слідчий має на меті знайти з загальними ознаками, які можуть дати уявлення в конкретному змісті визначити таку річ;
 • зазначити реальні обставини за якими слідчий не має можливості отримати такі предмети добровільно.

До такого документу слідчого додаються документи та інше, на підставі яких здійснюється виклад обставин.

Після отримання дозволу слідчий прямує до місця проведення обшуку (наприклад житла) та пред’являє ухвалу та вручає її копію володільцю або іншій особи, що в ньому присутня, у разі відсутності власника.

Слідчий, під час проведення такого заходу має право залучати спеціалістів, понятих, свідків та інших осіб та має право заборонити на час обшуку певним особам залишати місце його проведення або заважати його проведенню.

Однак, слідчий зобов’язаний допустити до обшуку адвоката чи представника, який надає послуги правової допомоги особі, яка є учасником обшуку або представляє її. Якщо такі особи не з’явились для проведення такого заходу протягом 3-х годин, слідчий має право проводити заплановані заходи без їх участі.

Важливий момент, що у разі проведення обшуку особи, такий обшук повинен проводитись особою тієї ж статті.

Слідчим або прокурором може бути здійснено фіксація на відео, фото та аудіо пристрої, вилучити необхідні документи, предмети. Інші предмети, що не були зазначені в ухвалі мають статус тимчасово вилученого майна (Глава 16 КПК України).

В ході обшуку слідчий має право, у разі незгоди особи, заходити в приміщення, які закриті та доступ до речей, яких обмежено

По закінченню вказаних заходів слідчий вручає копія протоколу обшуку (так само протокол обшуку житла) тому, в кого проводився обшук бо інший особі, що фактично користується приміщенням.

Без ухвали слідчого судді слідчому чи прокурору можливо увійти в двох випадках:

 • для врятування життя чи майна;
 • коли реально переслідується злочинець.

В цьому разі після проникнення, такі особи зобов’язані одразу звернутись до суду за дозволом.

Виїмка

Певних змін набуло процесуальне законодавства з прийняттям нового кодексу - відтепер виїмка документів, як таке визначення відсутнє, а є тимчасовий доступ до речей і документів, що регулюється Главою 15 КПК України. Свій відголос воно залишило лише у втручанні в приватне спілкування: це виїмка кореспонденції.

Головним моментом є те, що виїмка здійснюється лише після отримання дозволу суду у вигляді ухвали.

Такий доступ включає в себе надання особами, що приймають участь в справі належні їм речі та предмети для ознайомлення, зняття копій та в подальшому здійснити їх вилучення.

Заборонено отримати доступ до інформації, що міститься на різноманітних носіях та охоплює спілкування між адвокатом та його клієнтом, або між представником такої особи.

Перед початком зазначеного процесу, слідчий повинен пред’явити ухвалу та вручити її копію.

У разі відмови надавати вказані в ухвалі речі, суддя призначає обшук.

Під час вказаних заходів правоохоронні органи доволі часто порушують тонкощі таких процедур, що може призвести до недійсності доказів, тому, з метою уникнення порушення Ваших прав рекомендуємо скористатись послугами наших адвокатів.