Обшук та виїмка
Зміст:
- Бізнес, який постійно обшукують.Чим займається ваша компанія?
- Перші ознаки, що до вас збираються на обшук
- Як підготуватись до обшуку
- Як підготуватись до обшуку
- За якими адресами проводять обшуки
- Які права ви маєте під час обшуку
- Які права мають особи, що проводять обшук
- Хто такі поняті?
- Чи мають право вилучати майно під час обшуку?
- Як повернути вилучене майно
- Чи мають право вилучати грошові кошти під час обшуку?
- Скільки часу відбувається обшук
- Чи є сенс писати скарги на дії або бездіяльність слідчого під час обшуку?
1 Бізнес, який постійно обшукують?
Чи існує якась сфера бізнесу, яку обшукують частіше за інші? Офіційної статистики, зрозуміло, не існує. Відтак вказати на певну сферу неможливо.
Досить імовірно, що зазвичай правоохоронців цікавить навіть не певна сфера, а рівень розвитку тієї чи іншої компанії. Ні для кого не секрет, що у значній кількості випадків правоохоронців цікавить не виявлення порушень та ліквідація злочинності, а заробіток.
Зрозуміло, що з компанії, яка була щойно створена та не встигла встати на ноги – взяти нічого. Відтак новостворені компанії можуть почуватися в безпеці.
Однак коли компанія починає набирати обертів (податкова це бачить) та вкладати значні кошти у рекламу (це бачать уже всі), то варто очікувати гостей. Далі можливі різні варіанти: або одразу пропозиція «дружити», або ж спершу обшук, а вже потім пропозиція.
Таким чином у зоні ризику може опинитися кожен, кому пощастить поставити свій бізнес «на ноги».
2 Які ознаки того, що до вас збираються на обшук?
- У ваших контрагентів запитували інформацію чи допитували. У такому разі, найімовірніше, до рук правоохоронців потрапили документи, в яких фігурує ваша компанія, а відтак її можуть перевірити наступною.
- Назва вашої компанії фігурує в ухвалах судів. Навіть коли судові процеси не стосуються вашої компанії безпосередньо, але на неї вказують учасники справи, що відбивається в ухвалах судів, це тривожний дзвоник.
- Безпосередній запит на підприємство з вимогою надати документи чи пояснення щодо контрагентів. У такому випадку не потрібно думати, що когось цікавлять ваші контрагенти. Це пряма вказівка на те, що цікавляться не лише контрагентами, а й вами. Причому, можливо, вами навіть більше.
- Виклик співробітника на допит. Викликати можуть з будь-якого приводу. Але навіть якщо підстава для допиту жодним чином не пов’язана із компанією, далеко не факт, що після допиту ваша фірма не стане фігурантом справи або випадково отримана слідчим інформація не піде далі.
- Сезон. Сезонні коливання також мають місце. Так, туристичні компанії починають цікавити правоохоронців уже в кінці літа, аграрії – після збору врожаю, а рекламники – одразу після виборів.
3 Як підготуватися до обшуку?
У разі, коли ви почули хоча б один з цих «дзвіночків», слід ретельно підготуватися.
- Замовте повноцінний аудит. Лише він допоможе завчасно виявити «слабкі» місця.
- Забезпечте складність доступу до приміщень. Час у даному разі є найціннішим ресурсом. Чим більше часу правоохоронцям знадобиться для того, аби отримати доступ до інформації, що знаходиться в приміщенні, тим більше гарантій, що адвокат встигне вчасно. Гарний приклад того, як потрібно захищатися, навіть якщо доступ санкціонований. За ті 2 години, що правоохоронці ламали двері та вікна, значна частина документації була знищена.
- Облаштуйте усі приміщення прихованими камерами відеоспостереження. Пам’ятаєте, як правоохоронці пограбували ювелірний магазин GRAFF?
- Лише завдяки якісним відео що створили суспільний резонанс, власникам вдалося повернути частину награбованого. Зауважте, що інформація з камер повинна потрапляти не на сервери у приміщеннях, а передаватися по Wi-Fi. Інакше вона зникне разом з вилученими серверами.
- Приберіться на робочих місцях. Перенесіть усю важливу інформацію на з’ємні носії та сховайте їх у банківських сейфах чи у адвоката. Взагалі в ідеалі на комп’ютерах не повинно бути робочих файлів. Кращий варіант – це коли файли знаходяться на віддалених робочих столах. У такому випадку вони не потраплять до рук правоохоронців у разі виїмки техніки.
- Проведіть інструктаж. Кожен співробітник повинен чітко знати свої права, аби потім не виявилося, що він сам з доброї волі вирішив розповісти все, що знає.
- Визначте лідерів груп. Якщо у вас велике підприємство, визначте осіб, які приймуть на себе «перший удар» – зустрінуть правоохоронців, зателефонують адвокатам та до їхнього приїзду зможуть тримати ситуацію під контролем.
4 За якими адресами проводять обшук?
Обшук проводиться за адресами, які вказані в ухвалі. Власне, конкретна адреса може й не зазначатися, однак в будь-якому випадку ухвала повинна містити чіткі відомості про те, які саме володіння повинні бути обшукані, кому вони належать та у чиєму фактичному володінні перебувають. Тобто зі змісту ухвали повинно чітко вбачатися, що мається на увазі абсолютно конкретне приміщення, й жодне інше під вказані ознаки не підпадає.
Законодавча підстава – ст.235 КПК
У разі, коли з ухвали неможливо чітко ідентифікувати, чи є конкретне житло чи володіння саме тим, що зазначене в ухвалі, необхідно заперечити проти проведення обшуку, а в разі силової способи – викликати поліцію.
Законодавча підстава – ст.13 КПК
5 Які права ви маєте під час обшуку?
У особи, яка володіє приміщенням, під час обшуку прав не дуже багато, але кожне з них є суттєвим:
1. Отримати копію ухвали про проведення обшуку
Законодавча підстава – абз1. ч.3 ст.236 КПК
2. Скористатися допомогою адвоката
Законодавча підстава – абз.3 ч.3 ст.236 КПК
3. Робити заяви та вимагати їх занесення до протоколу
Законодавча підстава –ч.8 ст.236 КПК
4. Вимагати, щоб поняті були постійно присутні, причому саме в тому приміщенні, де відбувається обшук. Справа в тім, що часто правоохоронці залучають понятих лише на час вручення ухвали, а потім відпускають або намагаються провести обшук одночасно в кількох приміщеннях (щоби поняті не могли бачити їхні дії). Це незаконно і потрібно вимагати, аби кожен понятий міг спостерігати одночасно за усіма діями правоохоронців.
аконодавча підстава – абз2. ч.7 ст.223 КПК
5. Клопотати про застосування технічних засобів.
Законодавча підстава –ст. 107 КПК
6 Які права мають особи, які проводять обшук?
1. Заборонити будь-якій особі залишати місце обшуку.
Законодавча підстава –ч.3 ст.236 КПК
2. Обшукати не лише приміщення, а й осіб, які в ньому перебувають, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують речі чи документи. Відповідно до цього, ви маєте право вимагати занести відповідне обґрунтування до протоколу. Окрім того маєте право вимагати, щоби особистий обшук осіб здійснювали особи тієї самої статі.
Законодавча підстава –ч.5 ст.236 КПК
3. Пропонувати відкрити двері, сховища тощо, а якщо власник відсутній на місці чи відмовляється зробити це добровільно – самостійно відкрити.
Законодавча підстава –ч.6 ст.236 КПК
4. Вилучати предмети, що заборонені для вільного обігу незалежно від того, чи стосуються вони мети обшуку.
Законодавча підстава –ч.7 ст.236 КПК
5. Здійснювати аудіо- та відеозапис.
Законодавча підстава –ч.10 ст.236 КПК
7 Хто такі поняті?
Поняті – це незаінтересовані особи. Тобто особи, які не мають відношення до справи та ніяк не пов’язані з тими, хто проводить обшук та тими, у кого він проводиться.
Зокрема понятими не можуть бути:
- потерпілий,
- родичі підозрюваного/обвинуваченого/потерпілого,
- працівники правоохоронних органів,
- будь-які інші особи, що заінтересовані в результатах кримінального провадження.
Законодавча підстава –ч.7 ст.223 КПК
Так, не рідко трапляється, коли правоохоронці намагаються залучити як понятих осіб, яких завчасно привели із собою. Якщо є підозри в тому, що поняті є знайомими правоохоронців (тобто заінтересованими), варто клопотати про заміну понятих.
Законодавча підстава –ч.8 ст.236 КПК
8 Чи мають право вилучати майно під час обшуку?
Так, особи, які проводять обшук, мають право вилучити:
- майно та документи, що стосуються кримінального провадження та зазначені в ухвалі;
- майно, що не має відношення до кримінального провадження, але вилучене з цивільного обігу.
Зверніть увагу, окрім вказаного, тимчасово вилучатися взагалі будь-яке майно. Доля такого майна вирішується протягом 48 годин, після чого на нього або накладається арешт, або воно повертається власнику.
Законодавча підстава – ч.1 ст.169 та абз.2 ч.5 ст.171 КПК
9 Як повернути вилучене майно?
Майно, що зазначено в ухвалі суду на вилучення, найімовірніше повернеться до вас лише за результатами розгляду справи, в рамках розслідування якої вилучалося. Тобто дуже нескоро.
А от щодо майна, яке було вилучено тимчасово (тобто те, якого в переліку ухвали немає), то можливі 2 варіанти розвитку подій:
Перший варіант: арешт не накладений. Правоохоронці не звернулися до суду щодо накладення арешту на таке майно або суд відмовив у їх клопотанні. Відтак ви маєте право отримати його назад. Проте не варто сподіватися, що вам його одразу повернуть, адже ж не для цього вилучали.
Коли 48 годин спливуть, рекомендується одразу подати письмову вимогу про повернення майна. Якщо реакція буде нульовою (що, зазвичай і трапляється), то можна подати дисциплінарну скаргу на працівника, який ухиляється від свого обов’язку. В окремих випадках це стимулює як працівника, так і його безпосереднього керівника, оскільки в разі неповернення доведеться порушувати дисциплінарне провадження, писати купу пояснювальних тощо. Тобто іноді річ вигідніше повернути. Водночас можна досягти й протилежного ефекту – звернути на себе зайву увагу. Тож радимо бути зі скаргами обережними.
Другий варіант: арешт накладений. Якщо суддя за клопотанням все ж наклав арешт, то таке рішення можна оскаржити в апеляційній інстанції. При цьому варто мати на увазі, що термін оскарження – 5 днів з моменту отримання ухвали.
Законодавча підстава – п.9 ч.1 ст. 309 та п.3 ч.2 ст. 396 КПК
Однак тут слід зауважити, що зазвичай зміст ухвали на проведення обшуку вкрай розпливчастий, і під його формулювання підпадатиме абсолютно будь-яке майно. Наприклад, замість «носії інформації» слідчі судді вказують «комп’ютерна техніка», а відтак замість вилучення жорсткого диска вилучається все підряд: принтери, сканери, колонки, навушники, клавіатури, миші та навіть коврики. А разом з усім цим під гарячу руку може потрапити й камери відеоспостереження, які наче теж мають відношення до комп’ютера.
10 Чи мають право вилучати грошові кошти під час обшуку?
Грошові кошти є майном, а відтак можуть вилучатися під час обшуку. Вилучена готівка передається уповноваженому банку.
Законодавча підстава – п.21 Постанови від 19.11.12 №1104
При цьому знову ж таки акцентуємо увагу, що ухвала слідчого судді може не містити (й напевно не буде) конкретизацію того, які саме кошти будуть шукатись та вилучатись. А відтак слідчі, найімовірніше, вилучать усі кошти, які знайдуть. А окрім того – можуть обшукати й працівників та вилучити кошти ще й у них. Тому працівникам дуже рекомендується не носити при собі забагато готівки, якщо ймовірний обшук. Рано чи пізно вилучені гроші повернуть, але за кілька років їх добряче «поїсть» інфляція.
11 Скільки часу відбувається обшук?
КПК не визначає чітко, скільки часу може зайняти обшук. Законом встановлено, що обшук має проводитись з 6 до 22 години, а у нічний час – лише у невідкладних випадках.
Законодавча підстава – ч.4 ст. 223 КПК
Якщо приміщення досить велике, то на проведення обшуку може знадобитися кілька днів. Відтак у звичайних випадках до вас можуть приходити щодня, а у невідкладних – взагалі обшукувати цілодобово.
Зазвичай слідчі не зловживають своїм правом – в їхніх інтересах знайти те, що вони шукають, якнайшвидше. Однак бувають випадки, коли метою обшуку є не відшукання конкретної речі, а паралізація роботи підприємства. У таких випадках обшук може тривати до 1 місяця – саме такий граничний строк дії ухвали.
Законодавча підстава – п.1 ч.2 ст. 235 КПК
12 Чи є сенс писати скарги на дії або бездіяльність слідчого під час обшуку?
Якщо коротко – то досить рідко.
Якщо мова не йде про повернення тимчасово вилученого майна, яке за своїми ознаками аж ніяк не підпадає під зазначений в ухвалі перелік, то такий засіб захисту не є достатньо ефективним, скільки оскарження тієї чи іншої окремої дії слідчого не призведе загалом до бажаного результату. Скоріше навпаки: направлення скарг призведе до більшої уваги до вашого підприємства.
Ефективнішим способом захисту уявляється судове оскарження рішень, які приймаються на підставі обшуку. Судовий розгляд справ зазвичай набагато результативніший через значно меншу упередженість.