__('Фон')

Планові перевірки ДФС

Оновлено 23.10.2021 236

Планові перевірки ДФС

Завдяки цій інформації ви зможете краще підготуватися до перевірки або навіть уникнути її.

1 Планові перевірки ДФС

На 2020 рік ДПС запланувала провести 6147 перевірки. Наразі на сайті ДПС доступні I-й, III-й та IV-й розділи плану-графіка.

Ознайомитися з ними ви можете за посиланням.

В ДПС зазначили, що відібрало для перевірок переважно ті підприємства, які мають наступні ризики:

 • рівень оплати податку є нижчим за середній у галузі;
 • існують відносини з контрагентами, які були ліквідовані, оголошені в розшук чи збанкрутували;
 • наявна інформація про те, що реальне здійснення операцій з придбання не підтверджується;
 • завищений податковий кредит;
 • здійснюються зовнішньоекономічні операції через нерезидентів, що зареєстровані в офшорах.Як підготуватись до перевірок ДПС?

2 Як підготуватись?

Навіть якщо ви на 200% переконані, що вся ваша документація у повному порядку, не зайвим буде все ж таки додатково підготуватися.

 1. Замовте додатковий аудит.

Було б підприємство, а порушення знайдеться. Лише професійний аудит допоможе виявити непомітні на перший погляд недоліки.

 1. Заведіть журнал перевірок.

Прошийте його, прошнуруйте та завірте печаткою та підписом керівника.

Інспектор, перш ніж почати перевірку, зобов’язаний обов'язково зробити запис у такому журналі, заповнивши усі графи, та поставити свій підпис. Відмова інспектора зробити запис у журналі є підставою не допустити його до проведення перевірки.

Законодавча підставаНаказ від 10.08.98р. №18

 1. Розробіть інструкцію та завчасно проведіть інструктаж зі співробітниками.

Кожен, хто працює на вашому підприємстві, повинен на пам’ять знати, що робити чи що відповідати на звернення інспектора.

 1. Відправте занадто балакучих працівників у відпустку.

Балакун – знахідка для шпигуна.

 1. Організуйте грамотне зберігання документів.

Ваші документи не повинні знаходитися у відкритих шафах, на столах або в комп’ютерах без встановлених паролів. Незважаючи на те, що інспектори не мають права на власний розсуд чіпати все підряд, не зайвим буде завчасно попіклуватися про захист вашої інформації.

 1. Підготуйте для інспектора робоче місце.

Найкращим рішенням буде виділити окрему кімнату та обладнати її усім необхідним, аж до дрібниць, таких як попільничка. Чим краще будуть забезпечені інспектори, тим менше вони ходитимуть по території підприємства в пошуках потрібних речей.

 1. Завчасно оберіть людину, яка представлятиме підприємство.

Така людина повинна спілкуватися з інспектором, супроводжувати його та слідкувати, аби той нічого самостійно не чіпав. Інспектор – це не слідчий, а перевірка не є обшуком. Тож необхідно слідкувати, аби занадто допитливий посадовець брав до рук жодних речей без дозволу.

 1. Придбайте засоби аудіо- та відеофіксації.

Ваш представник повинен за допомогою технічних засобів фіксувати усе, що відбуватиметься під час перевірки.

Найкращим варіантом уникнути перевірки є виключення з плану-графіка. Про те, які існують шляхи це зробити, читайте у наступному розділі.

3 Можливі варіанти щодо уникнення перевірки

Однак, враховуючи до обґрунтувати безпідставність включення у багатьох випадках є складною та нетривіальною задачею, розглянемо спершу інші способи.

 1. Спосіб – недопуск до перевірки.

Найпоширенішим способом уникнути перевірки – це не допустити до неї інспекторів.

Законодавча підставаст.81 ПКУ

З цією метою необхідно ретельно перевірити усі документи на предмет оформлення їх з порушенням вимог чи наявності неточностей.

Інспектори повинні пред’явити 3 документи:

 1. Направлення на проведення перевірки.
 2. Копію наказу про її проведення.
 3. Службове посвідчення.

Дуже часто трапляється, що в цих документах різняться дані, відсутні підписи тощо. Якщо подібне має місце й у вашому випадку, слід відмовити у допуску.

Варто зауважити, що якщо ви виявите порушення в документах, проте допустите інспекторів до перевірки, то такий жест їх нівелює, і ви не зможете оскаржити результати на підставі процедурних порушень. Таку позицію неодноразово висловлював Верховний суд (див. напр. справи 804/1113/16, 826/12612/17 тощо).

Таким чином, в окремих випадках можна уникнути перевірки не допустивши до неї інспекторів на законних підставах.

 1. Спосіб – відтермінування.

Відтермінувати перевірку – це не зовсім її уникнути, адже її буде перенесено на інший час. Однак таке відтермінування дозволяє в окремих випадках привести документацію до ладу, що, власне, і потрібно.

Підставами для відтермінування є:

 • передання їх на юридичний аналіз адвокату
 • вилучення їх правоохоронцями;
 • втрата.

У разі втрати (пропажі, знищення) керівник повинен повідомити про такий факт правоохоронців та призначити комісію для встановлення переліку втрачених документів та причин їх втрати.

Законодавча підставап. 6.10 Наказу від 24.05.95р. №88

У будь-якому випадку платник податків повинен у 5-денний строк повідомити про відсутність документів

4 Чи можливо бути виключеним з плану перевірок?

Бути виключеним з плану перевірок цілком можливо, але для того потрібні вагомі підстави, а саме, якщо підприємство не відповідає жодному критерію ризиків, які визначені Міністерством фінансів. Іноді дійсно деякі підприємства помилково потрапляють до плану-графіка перевірок. Прикладом такого випадку є справа №826/12168/17.

Фабула наступна: підприжмство надавало ДПС на його запити усю первинну документацію за визначені періоди. ДПС у свою чергу не зазначав про нестачу документів чи наявність у них недоліків. Проте все одно включив підприємство до плану-графіка перевірок.

Рішенням Верховного суду наказ про проведення перевірки був визнаний безпідставним.

З наведеного можна зробити висновок, що бути виключеним з плану-графіка все ж можливо. Однак ця процедура довготривала й потрібно мати дійсно переконливі докази того, що підприємство не належить до групи ризику.

Порядок дій наступний:

 1. Запит до ДПС про підстави включення до плану-графіка.
 2. Позов про визнання дій ДПС щодо включення до нього протиправними.
 3. Виключення з плану-графіка на підставі рішення суду.

Для реалізації подібного сценарію потрібно детально перевірити, чи дійсно підприємство не входить до групи ризику за жодним показником.

Наказом Мін’юсту був затверджений порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, яким визначаються, зокрема й критерії відбору фізичних та юридичних осіб.

Законодавча підставарозділ III Наказу від 02.06.2015 № 524

Розділ досить чималий, відтак проаналізувати підстави – задача не швидка. Окрім того, відповідь ДПС на запит про наявність підстав для включення далеко не завжди є достатньо чіткою та зрозумілою. Відтак основний тягар щодо розуміння наявності чи відсутності таких підстав все ж покладається на підприємство.

Також слід врахувати, що ряд критеріїв є досить формально-технічними. Наприклад, критерій, визначений абзацом 1, пп.1) п.5 Наказу №524.

Так, інфляційні процеси, що призводять до зростання вартості витрат, змушують підприємців підвищувати ціни. Дохід наче збільшується, проте ДПС не враховує, що таке зростання направлене в першу чергу на мінімізацію збитків, а не на збільшення прибутків. Є факт низького зростання прибутку у порівнянні з доходами – ласкаво просимо до плану.

З наведеного можна зробити висновок, що оскаржити включення до плану-графіка можливо.< Але кожен випадок є досить унікальним, відтак важко запропонувати певну універсальну схему захисту.

6 Відеоконсультація від експерта Богдана Янків: Книга обліку доходів