__('Фон')

Розлучення в судовому порядку

Оновлено 17.09.2021 354

Ваш шлюб дав тріщину і тепер ви бажаєте розлучитися? На жаль, при розлученні через суд громадянам далеко не завжди вдається зберегти своє майно.

1 Загальні положення щодо процедури розлучення в судовому порядку

Розірвання шлюбу в судовому порядку є обов’язковим у таких випадках:

 • є спільні неповнолітні діти;
 • один з подружжя не бажає розлучатися.

Припинити шлюб в судовому порядку можливо двома шляхами:

 • за взаємною згодою чоловіка та жінки;
 • за позовом одного з них.

Законодавча підставаст.ст.109 та 112 СК

У разі згоди, перед тим як подати спільну заяву про розірвання шлюбу, подружжя повинно укласти письмовий договір, у якому прописати:

 • із ким залишиться проживати дитина (а якщо дітей кілька – то кожна з них);
 • як один із батьків забезпечуватиме дітей, які проживатимуть окремо від нього;
 • умови спілкування із дітьми та участь у їх вихованні;
 • розподіл спільно нажитого майна.

Укладений договір необхідно посвідчити у нотаріуса.

Законодавча підставаст.109 СК

У разі, коли ви не дійшли згоди хоча б з одного питання, то в такому разі доведеться подавати цивільний позов. Зверніть увагу, що позовна заява повинна відповідати усім вимогам, що встановлюються процесуальним законодавством.

Законодавча підставаст.175 ЦПК

При цьому також необхідно вказати:

 • дату й місце реєстрації шлюбу;
 • мотиви його розірвання;
 • наявність дітей;
 • пропозиції щодо утримання та виховання;
 • інші вимоги.

Законодавча підставаПостанова ПВСУ від 21.12.2007 №11

2 Процедура розлучення та строки

Процедура розлучення в судовому порядку за наявності згоди та спільної є простішою та швидшою, оскільки, по-перше, вже наявний договір, тобто суду не доведеться витрачати час на вирішення ряду питань, а по-друге, розгляд справи відбуватиметься в порядку окремого провадження (тобто спрощеного – непозовного).

Законодавча підставач.3 ст.293 ЦПК

У разі подання позову, справа може розглядатися досить довго.

Перше засідання може відбутися протягом 60 днів з моменту ухвали про відкриття справи.

Законодавча підставаст.210 ЦПК

При цьому розгляд справи може бути відкладений, якщо учасника справи не було повідомлено належним чином або він не з’явився з поважних причин вперше.

Законодавча підставач.2 ст.223 ЦПК

Окрім цього в судових засіданнях, зокрема й підготовчому, можуть бути перерви, тривалість яких залежить від обставин, що їх викликали. Наприклад, необхідність витребувати певні докази, провести експертизу тощо.

Законодавча підставач.3 ст.213 ЦПК

Так, скажімо, розподіл значної кількості спільного майна найімовірніше потребуватиме і витребування документів, і проведення експертиз, і інших необхідних дій, що зумовлять перерви. Відповідно й кількість засідань зростатиме. При цьому слід мати на увазі, що ці засідання призначатимуться поступово з урахуванням інших справ, які вестиме суддя. Тож проміжки між ними можуть бути значними. В Києві, наприклад, вони можуть становити до півроку.

Також не слід забувати, що судді – теж люди. Вони можуть захворіти, травмуватися, піти у відпустку. А в разі заміни судді розгляд справи взагалі починається з початку.

Окрім того, рішення першої інстанції може бути оскаржене відповідачем в апеляції. Це може додати ще півроку за загального строку.

Тож загальний строк розлучення в окремих випадках сумарно може досягти 2-3 років.

3 Судова практика

В судовій практиці непоодинокими є випадки, коли суди відмовляли в задоволенні позову про розірвання шлюбу.

1) Дніпропетровський районний суд у справі № 2-529/11 вирішив, що втрата почуття любові не є достатньою підставою для розірвання шлюбу, а інших доказів, які б свідчили про таку необхідність, не були нею надані. Окрім того, суд врахував наявність малолітніх дітей, чиї інтереси будуть порушені в разі розірвання шлюбу. Відтак позивачці було відмовлено в задоволенні позову.

2) Харківський районний суд у справі №2034/2-2579/11 не знайшов доказів того, що збереження шлюбу суперечить інтересам позивачки та малолітньої дитини, а також врахував заперечення відповідача проти розірвання та його характеристику (працює, не зловживає алкоголем, дочка прагне спілкуватися з батьком). Відтак в задоволенні позовних вимог відмовив повністю.

3) Славутський районний суд Хмельницької області у справі № 2214/1182/2012 вирішив, що позивачка не надала жодних того, що її чоловік зловживає спиртними напоями, безвідповідально ставиться до сім’ї та того, що збереження шлюбу суперечить інтересам дитини. Відтак відмовив у задоволенні позову. Дане рішення було скасоване в апеляційній інстанції і шлюб був розірваний, проте на це пішло майже півтора роки.

Аналіз таких справ дає змогу дійти висновку, що неможливість збереження сім’ї повинна бути достатньо обґрунтована. Одного лише бажання позивача припинити шлюб не для суду достатньою є підставою для задоволення позову.

4 Коли суди задовольняють позови?

Переважно позови задовольняються тоді, коли позивач документально доводить наявність хоча б однієї підстави з наступного переліку:

 • Відсутність дітей. Якщо після тривалого сумісного проживання у подружжя не змогло народити дитину – це є достатньою причиною для розірвання шлюбу. Попри можливість усиновлення чи використання сучасних технологій ЕКО, суди доходять висновків про те, що неможливість мати власну дитину, зачату природним способом, є достатнім обґрунтуванням неможливості зберегти шлюб.
 • Роздільне проживання упродовж тривалого строку. Тут варто зауважити, що суди майже не звертають увагу на причини такого тривалого роздільного проживання. Вони однаково розривають і тоді, коли один з подружжя просто вирішив жити окремо, і тоді, коли таке проживання викликане роботою (наприклад, постійними тривалими рейсами чи командировками).
 • Наявність іншої сім’ї. Якщо один з подружжя фактично проживає однією сім’єю з іншою особою, а тим більше якщо в такій фактичній сім’ї є діти, то суди у 100% випадків розривають шлюби.
 • Пияцтво, наркозалежність, асоціальний спосіб життя. В цьому випадку суди також майже завжди розривають шлюби, але за умови, що знаходять хоч якісь докази таких тверджень, наприклад, покази сусідів, знайомих, родичів. Якщо позивач лише стверджує про існування таких обставин, але нічим не доводить, то суди переважно відмовляють в задоволенні позову.
 • Аморальна поведінка, порушення подружньої вірності. Аналогічно і в цьому випадку позивачу необхідно довести такі факти належними доказами. В протилежному випадку така підстава може бути визнана судом як звичайні необґрунтовані ревнощі.
 • Неодноразове настирне подання позовів. Якщо на думку позивача підстави розірвати шлюб існують, проте довести належними доказами не вдалося, то таке настирне подання позовних заяв може саме собою стати для суду підставою задовольнити позов.

5 На якому етапі розподілити майно?

Найкращий варіант – це домовитись про можливий розподіл майна ще до реєстрації шлюбу, тобто укласти шлюбний договір (контракт). Навіть якщо здається, що на момент укладення шлюбу жодного майна немає і взагалі шлюб буде тривати вічно, все одно має сенс домовитись про все завчасно.

Якщо ж контракту нема, а бажання розлучитися є, то в такому випадку кращим варіантом буде домовитись про розподіл майна самостійно та скласти відповідний договір. В інакшому випадку майно розділить суд, і далеко не завжди зробить це на вашу користь або взагалі справедливо.

Для суду головним критерієм розподілу буде вартість майна, зазначена в документах. Але така «документальна» вартість може суттєво відрізнятися від справжньої. Наприклад, ринкова вартість машини може складати кілька десятків тисяч доларів. Однак з документів слідуватиме, що машина придбана лише за пару тисяч (а це звичайна практика для продавців, метою якої є ухилення від податків). Тож у такому випадку суд цілком може присудити машину – відповідачу, а вам – половину такої «документальної» вартості.

6 Як діяти самостійно (без правової допомоги)?

У більшості випадків суди відмовляють у задоволенні позову саме через недостатню обґрунтованість позову. У свою чергу недостатність обґрунтування чи доказів є наслідком спроби самостійного складання позовної заяви.

Аналіз судової практики дає змогу дійти висновку, що жодного разу суди не відмовляли в розірванні шлюбу, коли за справу брався досвідчений адвокат, знайомий із судовою практикою та підходом до оцінки доказів на предмет належності.

Окрім того, за участі адвоката справи, зазвичай, розглядаються значно швидше, оскільки суд не зупиняє провадження в тих випадках, коли позивач не може прибути на засідання.

Якщо ж ви однозначно вирішили діяти самостійно, рекомендуємо скористатися Єдиним державним реєстром судових рішень, щоби знайти подібні до вашої справи та проаналізувати їх. Це допоможе створити уявлення про те, які аргументи слід наводити та які докази суд враховуватиме як належні та допустимі.

7 Онлайн консультація юристів

Якщо ж ви ще лише готуєтеся до складання позову, завдяки онлайн консультації адвоката ви зможете дізнатися, на які моменти варто звернути увагу. Також адвокат під час консультації може надати вам зразок коректно оформленої позовної заяви або посилання на справи з реєстру, що найбільш подібні до вашої ситуації.

Якщо ви вже проаналізували справи з реєстру та самостійно склали позов, про всяк випадок моє сенс дати його на перевірку досвідченому адвокату. З одного боку перевірка вашого позову буде коштувати значно дешевше за його складання, а з іншого – дозволить дізнатися, які саме помилки були допущені в аргументації чи доказовій базі, та завчасно їх виправити.

8 Вартість послуги на ринку юридичних послуг

Вартість послуг завжди залежить від кількох чинників:

 • Спеціалізації адвоката. Зазвичай у тих адвокатів, які знають усього потроху і готові братися за будь-яку справу в будь-якій сфері вартість буде менша, аніж в експертів, які спеціалізуються саме на сімейному праві і яким відомі усі тонкощі.
 • Досвід адвоката. Чим досвідченіший – тим дорожчий.
 • Авторитет адвоката. Авторитетні адвокати – це адвокати, які мають не просто досвід, а ще й відоме ім’я, в розкрутку якого були вкладені значні кошти або через обіймання високих посад. Зокрема це ректор Академії адвокатури, голова ради адвокатів, голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, президент Укрінюрколлегії, члени вищої ради юстиції, а також лауреати різних премій. Їхні імена, можливо, і не відомі широкому загалу, однак добре відомі суддям.

Аналіз цін на юридичні послуги в Києві в справах про розлучення дає змогу зробити такі висновки:

  Мінімальна (у студентів, практикантів, недосвідчених адвокатів) Середня, адекватна (у адвокатів із практичним досвідом) Завищена (у авторитетних адвокатів)
Написання нескладної позовної заяви 200-300 500 – 1500 ≈ 4000
Написання позовної заяви середньої складності 300-500 1000-3000 ≈ 7000
Написання складної позовної заяви Не практикують 2000-5000 ≈ 15000
Погодинна робота (не в суді) 100-300 1000-1200 ≈ 3000
1 судодень Не практикують або вартість не відрізняється від погодинної 1800-3000 ≈ 8000
Поїздка в суд без участі в засідання (отримання документів, ознайомлення з матеріалами тощо) ≈ 400 700-1100 Не практикують

Документи для завантаження

Шаблон
Зразок скарги на припис Держпраці

Развод через суд: что важно знать?

Развод через суд пугает многие супружеские пары, ведь они даже понятия не имеют, что их ждет. Люди далеки от судебной системы, и даже составление элементарного искового заявления вгоняет в ступор. Если вы решили подать на развод и не знаете, что делать, эта статья для вас.

Развод через суд: каковы причины обращения?

Существует две ситуации, когда пара вынуждена разводиться через суд:

 1. Развод по обоюдному согласию, но у пары есть несовершеннолетние дети.
 2. Когда один из супругов против, отсутствует или возникают материальные споры.

Оба эти варианта предусматривают обращение в суд, но процедуры и список документов будут разными.

Процедура развода через суд: какие документы необходимо предоставить?

Итак, рассмотрим первый вариант развода. Развод по обоюдному согласию.

Если оба супруга согласны развестись, они подают совместное заявление в суд, в котором выражают свое обоюдное желание.

В заявлении необходимо указать:

 • Реквизиты мужа и жены;
 • Каковы обстоятельства развода;
 • Просительная часть о желании расторгнуть брак.

Также к заявлению необходимо приложить обязательные документы:

? Квитанцию об уплате судебного сбора. Размер сбора зависит от прожиточного минимума и составляет 40% от него. На январь 2020 года эта сумма была 840,80 грн. На день подачи заявления уточните точную сумму и реквизиты суда, чтобы гарантированно оплатить правильный размер сбора.

 • Доверенность на адвоката, если вы решили прибегнуть к его услугам.
 • Дубликаты паспортов супругов;
 • Дубликат свидетельства о браке;
 • Дубликаты свидетельств о рождении всех детей;
 • Дубликат договора о выплате алиментов на ребенка, предварительно заверенный у нотариуса.

Все эти документы необходимо собрать и направить в суд двумя путями:

 • Лично обратиться в канцелярию суда и отдать пакет документов;
 • Направить их по почте с уведомлением.

Второй вариант развода. Развод по инициативе одного из супругов.
Такой вариант развода возможен, если:

 1. Второй супруг не желает разводиться;
 2. Вы не можете уладить имущественные споры;
 3. Второй супруг отсутствует или находится в местах лишения свободы.

В таком случае инициатор развода должен готовить исковое заявление в суд единолично. Помимо перечисленных выше деталей заявления, истец должен грамотно и обстоятельно описать причины развода. Именно от того, насколько обоснованной будет причина, зависит, примет ли суд сторону истца или откажет ему в разводе. Помимо указания причины, важно также предоставить документальное подтверждение.

К вышеперечисленным документам также понадобится:

 • Копия иска и других документов для направления его второй стороне;
 • Другие документы, которые может потребовать суд.

Как определить место жительства ребенка?

Самая частая практика в Украине – это определение места жительства ребенка вместе с матерью. Но не стоит расслабляться или в случае со стороной отца – расстраиваться. Ведь система не однозначна и любой из родителей может выиграть суд и обеспечить себе право на жизнь с ребенком. Какие моменты учитывает суд:

 1. Материальное и жилищное состояние каждого из супругов;
 2. Состояние здоровья ребенка и каждого из родителей;
 3. Личные привязанности;
 4. Моральный облик родителей.

Соберите как можно больше доказательств, свидетельствующих в вашу пользу. И тогда суд будет на вашей стороне. Если вы не знаете, какие именно доказательства собрать, и в каком виде подать – онлайн юрист вам в этом поможет.

Раздел имущества: что можно делить, а что нет?

Вопрос раздела имущества всегда остро стоит при разводе. И если в сфере ложек-вилок можно договориться, то за квартиру и машину борьба идет намного серьезней. Итак, что же можно делить?
Согласно ст.69 Семейного кодекса Украины, разделу подлежит все совместно нажитое в браке имущество. «Статья 69. Право супругов на раздел имущества, являющегося объектом права общей совместной собственности супругов

 1. Жена и муж имеют право на раздел имущества, принадлежащего им на праве общей совместной собственности, независимо от расторжения брака».

Итак, если речь идет о дорогостоящем имуществе, которое физически невозможно разделить пополам, оно подлежит продаже. Все вырученные деньги делятся между супругами пополам. Важно при продаже такого имущество заручиться согласием второй стороны об условиях продажи. Например, согласовать цену, сроки и прочее.

Однако существует целый перечень имущества, которое определяется как личное и разделу не подлежит. Это:

 • Имущество, приобретенное до вступления в брак;
 • Имущество, полученное в подарок и подкрепленное договором дарения;
 • Премии, выигранные гранты;
 • Награды, призы;
 • Вещи, купленные за личные деньги. Личными деньгами не считается зарплата. Это могут быть средства, вырученные от продажи имущества, приобретенного до брака;
 • Вещи индивидуального пользования. Это может быть шуба жены или запонки с бриллиантами мужа. То есть это те вещи, которые могут использоваться лишь конкретным супругом. Сюда не относятся телефоны, компьютеры, другая электроника.

Перед подачей иска соберите как можно больше документов, подтверждающих наличие имущества у другой стороны. Таким образом, вы сможете претендовать на его половину.

Когда суд не может развести супругов?

Существует ряд причин, когда суд будет вынужден отказать в разводе:

 • Если жена беременна и в течение 1 года после рождения ребенка;
 • Если причины развода кажутся суду недостаточными, особенно при наличии детей.

Поэтому, основательно готовьтесь к суду, если ваша цель – развод. И самое главное, что вы можете сделать в этом деле, нанять хорошего адвоката.

Для чего нужен адвокат по разводам?

Опытный юрист по разводам возьмет на себя все, чтобы максимально освободить вас от неприятной процедуры развода:

 1. Сбор доказательной базы. В случае спорных моментов важно собрать хорошую доказательную базу, привлечь свидетелей, сделать необходимые адвокатские запросы.
 2. Контроль за процессом. Адвокат приложит максимум усилий, чтобы ответчик намеренно не затягивал процесс.
 3. Подготовка документов. Адвокат подготовит ходатайства, иск, заявления. Все то, что необходимо в суде.
 4. Контроль за соблюдением прав истца.
 5. Сотрудничество с органами опеки.

Даже одна консультация юриста по разводу ответит на множество ваших вопросов. Не будьте одиноки в своей беде. Обращайтесь за помощью к онлайн юристам или записывайтесь на консультацию к профессиональному адвокату по разводам.