__('Фон')

Як збільшити розмір аліментів в 2020 році

Оновлено 17.09.2021 530

Все, що ви маєте знати про процедуру збільшення аліментів в Україні

Зміст:

 1. Як формується розмір аліментів?
 2. Від чого залежить мінімальна сума аліментів та її розмір у 2020 році?
 3. Як збільшити розмір аліментів?
 4. Яка процедура отримання аліментів?
 5. Як пришвидшити процес?
 6. До якого віку виплачуються аліменти?
 7. Чи можуть позбавити батьківських прав за невиплату аліментів?
 8. Як збільшити свої шанси на більший розмір аліментів від колишнього чоловіка?
 9. Онлайн консультація юристів
 10. Вартість юридичних послуг щодо збільшення аліментів
 11. Що таке реєстр боржників по аліментам та навіщо його перевіряти (OpenDataBot)

Як збільшити розмір аліментів у 2020 році

У вас є право на аліменти? А чи знали ви, що можете їх збільшити? Щороку тисячі жінок по всій Україні збільшують розмір аліментів на свою користь. Це можете зробити й ви!

1 Як формується розмір аліментів?

Можливі два шляхи встановлення розміру аліментних виплат:

 • За договором. В цьому випадку обоє батьків добровільно домовляються про те, в якому розмірі, в який спосіб та в які строки той, хто проживатиме окремо від дитини, буде її фінансово підтримувати. Максимальний розмір аліментів в такому випадку відсутній – сторони можуть узгодити як завгодно великі суми.
 • За рішенням суду. В цьому випадку розмір аліментів визначить суд.

В обох випадках необхідно враховувати, що законом передбачений мінімальний розмір аліментів. Суму, меншу за визначену законом, ані батьки не можуть узгодити, ані суд встановити.

Залежно від місяця, в якому укладатиметься угода або розглядатиметься справа, мінімальний розмір становитиме:

2 Від чого залежить мінімальна сума аліментів та її розмір у 2020 році?

Мінімальний розмір аліментів – це 1/2 прожиткового мінімуму.

Законодавча підставач.2 ст. 182 СКУ

Прожитковий мінімум змінюється щороку. У 2020 році він становитиме:

Законодавча підставаст.7 ЗУ «Про держбюджет 2020»

Відповідно, мінімальний розмір аліментів – це 50% від значень у цій таблиці.

3 Як збільшити розмір аліментів?

Якщо розмір аліментів за договором або судовим рішенням прив’язаний до прожиткового мінімуму, то упродовж року він збільшиться тричі в січні, липні та грудні. При цьому для кожного такого збільшення не потрібне окреме рішення суду абощо. Розрахунок здійснюється системою виконавчого провадження автоматично.

Законодавча підставап.4 розділу XVI Інструкції Мін’юсту від 02.04.2012 № 512/5

Однак це ще не все. Сімейним кодексом передбачено можливість переглянути розмір аліментів, про який батьки домовилися самостійно або який був встановлений судом.

Підставою для такого перегляду є поліпшення матеріального становища платника аліментів порівно з тим, у якому він знаходився на момент укладання аліментного договору або винесення судом рішення.

Законодавча підставаст. 192 СКУ

Відповідно до цього, якщо отримувачу аліментів стало відомо про покращення фінансового становища платника (більша заробітна плата, додаткові доходи, коштовні покупки тощо), він має право звернутися до суду за підвищенням розміру.

4 Яка процедура отримання аліментів?

Якщо у вас вже є рішення суду, необхідно звернутися до державного виконавця, який, власне, і стягуватиме з платника аліменти на вашу користь.

У разі, коли боржник офіційно працює, то з його заробітної плати частина доходу утримуватиметься бухгалтерією. При цьому, якщо розмір аліментів визначений не як тверда грошова сума, а як відсоток від заробітку, то бухгалтерія підприємства, де працює боржник, утримуватиме цей відсоток з усіх видів доходу, зокрема:

 • основної заробітної плати;
 • надбавок до зарплати;
 • премій;
 • доплат за понаднормову роботу;

тощо.

Законодавча підставач.1 Переліку, затвердженого Постановою КМУ від 26.02.93 №146

Якщо ж доходи платника аліментів є нерегулярними або він взагалі не має офіційного місця працевлаштування (не працює, або робить це неофіційно, або отримує зарплату «в конверті») ви маєте право звернутися до суду з метою встановлення розміру у твердій грошовій формі. У такому випадку боржник буде зобов’язаний сплачувати аліменти незалежно від того, які він має доходи й чи є вони взагалі.

У разі несплати – нестиме адміністративну відповідальність, а в разі злісного ухилення – кримінальну.

Законодавча підставаст. 1831 КУпАП та ст.164 ККУ

5 Як пришвидшити процес?

 • Перший спосіб. Найшвидший спосіб отримати аліменти – це домовитися в несудовому порядку й укласти аліментний договір. Якщо ви хочете, аби перемовини пройшли більш успішно й протилежна сторона погодилася з вашими доводами, варто скористатися послугами адвоката. Суха юридична мова адвоката буде значно переконливішою, аніж ваша емоційна.
 • Другий спосіб. Якщо ж переконати платника аліментів не вдалося, а гроші хочеться отримати якомога швидше – можна звернутися до суду за отриманням судового наказу. Такий наказ можна отримати досить швидко. Однак у цього способу є мінус – так ви зможете отримати лише мінімальні аліменти на рівні 50% прожиткового мінімуму, тобто 889,5 грн. на дитину до 6 років та 1197 грн., якщо їх від 6 до 18.

Якщо ж мінімальний розмір вас не влаштовує, то іншого виходу як звертатися до суду із позовом – немає. В такому випадку пришвидшити процес отримання аліментів можна лише шляхом точних та влучних процесуальних дій в рамках самого розгляду справи.

Допомогти в цьому плані зможе лише професійний адвокат, який не дозволить відповідачу почати зловживати процесуальними правами та затягувати розгляд справи.

6 До якого віку виплачуються аліменти?

За загальним правилом, батьки зобов’язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття. Однак Сімейним кодексом передбачено, що якщо дитина досягла повноліття, однак продовжує навчатися (отримує вищу освіту) то вона має право на матеріальну допомогу. Відповідно, строк сплати аліментів може бути подовжений до 23 років.

Цифра 23 роки – не випадкова. Здобуття вищої освіти займає саме 5 років. При цьому необхідно врахувати, що якщо дитина припинить навчання або здобуде освіту швидше, то вона втратить право на отримання аліментів.

До речі, коли дитина досягла 18 років, звернутися із позовом про стягнення аліментів вона вже може й самостійно, оскільки матиме цивільну дієздатність.

Законодавча підставаст. 199 СКУ

Зверніть увагу, що у разі, коли дитина досягла повноліття, то звернутися до суду буде необхідно, оскільки «автоматичного» продовження не відбувається. Потрібно буде надати суду докази такого навчання – і лише на підставі цього суд зобов’яже платника аліментів продовжувати виплати.

7 Чи можуть позбавити батьківських прав за невиплату аліментів?

І так, і ні.

Цікавою в даному контексті є справа № 465/3694/14-ц.Позивачка звернулася до суду з позовом про позбавлення відповідача батьківських прав. Позов аргументувала тим, що від шлюбу з відповідачем у них народилась донька, проте батько протягом останніх років не цікавився здоров’ям та освітою дитини, не відвідував її та не виховував, батьківські обов’язки не виконував, не спілкувався, матеріальну допомогу на утримання не надавав.

Франківський районний суд м. Львова позов задовольнив і позбавив відповідача батьківських прав. З цим рішенням погодився й апеляційний суд.

Справа дійшла до Верховного суду. Верховний суд касаційну скаргу задовольнив частково і відправив справу на новий розгляд. Обґрунтував він своє рішення так:

Як вбачається з тексту рішення, головним аргументом для відправлення справи на новий розгляд було те, що суд першої інстанції недостатньо детально дослідив фактичні обставини.

Тобто, висновок з цього можна зробити наступний: несплата аліментів може стати підставою для позбавлення батьківських прав. Але виключно в тому випадку, коли є доведеними й інші факти того, що особа умисно ухиляється від батьківських обов’язків.

8 Як збільшити свої шанси на більший розмір аліментів від колишнього чоловіка?

Визначаючи розмір аліментів, суд бере до уваги наявність у платника податків:

 • майна (квартир, будинків, авто тощо);
 • майнових прав;
 • корпоративних прав;
 • грошових коштів;
 • витрат на суму понад 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (на 1 січня 2020 це 21020 грн).

Законодавча підставаст. 182 СКУ

Отже, для того, аби збільшити свої шанси на отримання більшого розміру аліментів, необхідно довести наявність у відповідача можливості їх сплачувати в бажаному розмірі.

В цьому контексті важливу роль грає належність та допустимість доказів. Належними є ті докази, що містять інформацію про предмет доказування, а допустимими – ті, отримання яких відбулося без порушення закону.

Законодавча підставаст..ст. 78, 79 ЦПК

Відповідно до цього, суду необхідно надати офіційно документальні докази наявності у платника майна, прав, коштів, здійснення ним витрат тощо.

Якщо вам достеменно відомо про наявність таких активів, але ви не можете самостійно отримати інформацію про їхню вартість, розмір абощо, то можете скористатися правом на клопотання про витребування судом доказів.

Зверніть увагу, що таке клопотання повинно відповідати усім встановленим вимогам, в інакшому випадку суд може відмовити у його задоволенні.

Законодавча підставаст.84 ЦПК

Якщо ви зумієте довести, що матеріальне положення платника є таким, що дозволяє сплачувати аліменти в більшому розмірі, суд, найімовірніше, врахує це у своєму рішенні.

9 Онлайн консультація юристів

Якщо ви вирішили складати позовну заяву й інші процесуальні документи самостійно, радимо спершу проконсультуватися з юристами онлайн. На такій консультації фахівці зможуть підказати, на що варто звернути увагу та якими нормами законів скористатися у вашому випадку при самостійному складанні позову.

Окрім того, після самостійного складання позову не зайвим буде знову проконсультуватися, чи відповідає складений позов вимогам закону та чи достатньо він обґрунтований.

Пам’ятайте, що позовна заява повинна відповідати встановленим вимогам, а позивач зобов’язаний довести ті обставини, на які посилається.

Законодавча підставаст..ст. 81, 175 ЦПК

10 Вартість юридичних послуг щодо збільшення аліментів

В середньому на ринку юридичних послуг станом на 2020 рік вартість роботи адвоката щодо збільшення аліментів буде такою:

 1. Аналіз ситуації та підготовка:
  • нескладної позовної заяви: 500-800 грн.
  • складної – 1000 – 2000.
 2. Збір необхідних для задоволення позову доказів: залежить від кількості, але приблизно 1000-2500 грн.
 3. Участь адвоката в судових засіданнях:
  • або 1800-3000 за участь в 1 засіданні
  • або 1100-1500 за 1 годину роботи.

У цілому варто розраховувати приблизно на суму в 3500-8000 грн. При цьому можна розраховувати на стягнення суми витрат на правову допомогу з відповідача.

Що таке реєстр боржників по аліментам та навіщо його перевіряти

Как увеличить размер алиментов в 2020 году?

Ст.27 Конвенции ООН «О правах ребенка» и ст.8 Закона Украины «Об охране детства» гарантирует ребенку его законное и непоколебимое право на достойный уровень жизни. Это право в полной мере должны обеспечивать родители несовершеннолетних детей. Однако семьи распадаются, отцы уходят из семей и об этом обязательстве быстро забывают. Как известно, закон обязывает родителей даже после развода выплачивать алименты на содержание своих несовершеннолетних детей. Даже если родителей лишили их родительских прав на ребенка, обязанность содержать детей до 18-летия, покрывать их дополнительные расходы и выплачивать причиненный ими ущерб никуда не девается. Эта обязанность все равно остается за родителями.

Если вы решили подать в суд на отца/мать на выплату алиментов, да еще и с учетом их увеличения в 2020 году, тогда эта статья для вас. В ней вы узнаете много интересного.

Как формируется размер алиментов?

Устанавливается судом и может быть выражен в двух формах:

 • Процент от зарплаты/совокупного дохода. Применяется, когда зарплата официальная и стабильная.
 • В твердой форме. Применяется, если родитель работает не официально, не показывает свой реальный доход или зарплата непостоянная. Например, если отец – моряк дальнего плавания или работает вахтовым методом. Тогда суд устанавливает конкретную сумму, которую отец обязан выплачивать ежемесячно, не зависимо от уровня его дохода.

Если речь идет о проценте от заработка, то он зависит от количества детей:

Таким образом, после развода вы вправе претендовать на 25% заработка мужа, если это алименты на одного ребенка. Если же вы требуете алименты на 2 детей, то можете рассчитывать на 1/3 от всего заработка. Конечно, если вы совместно нажили трех, четверых или пятерых детей, то суд ограничится верхней планкой и отдаст вам 50% доходов отца. Но опять же, эта утвержденная законом цифра, может пересматриваться по требованию истца с предоставлением соответствующих оснований. В ваших интересах предоставить суду доказательства о наличии дополнительных доходов у ответчика, если такие имеются.

От чего зависит минимальная сумма алиментов и ее размер в 2020 году?

В Украине размер напрямую зависит от прожиточного минимума, установленного законодательно. В нее входит много важных показателей, от которых и зависит окончательный размер. С начала 2020 года прожиточный минимум в Украине вырос и соответственно подтянул размер алиментов:

Эта сумма рассчитывалась исходя из потребностей самих детей. Сомнительно, что эти минимальные алименты покроют все затраты на ребенка, но законодательно установлен именно такой размер. В силах матери увеличить размер алиментов, если собрать достаточную доказательную базу и усилиться помощью юриста по алиментам.
Алименты являются собственностью ребенка и должны быть потрачены исключительно в его интересах. Он имеет право сам принимать решение о целевом использовании средств, а также самостоятельно их получать. Это право ребенка защищает ГК Украины.

Как увеличить размер алиментов?

Размер алиментов устанавливается судом. Но тот родитель, с которым проживает ребенок после развода, может требовать пересмотра и увеличения размера алиментов через суд. Главное, обосновать это причину. Основания для увеличения размера алиментов:

 • Дополнительное образование для ребенка, кружки, спортивные секции. Если все они платные, предоставьте чеки об уплате или договор с указанным размером взносов;
 • Потребность в дорогостоящем лечении. Если ребенок болеет и ему требуется лечение, также предоставьте суду выписки из медицинского учреждения, чеки на покупку лекарств, прочее;
 • Пересмотр размера алиментов вследствие инфляции;
 • Если истец знает, что ответчик сменил работу на более высокооплачиваемую, и может выплачивать больше.

Главный момент, который стоит учитывать истцу, это не просто подача заявления в суд. Оно должно быть грамотно составлено и с хорошо обоснованными претензиями. Суд примет во внимание все доказательства и вынесет решения на основании действующих нормативных актов, которые призваны обеспечить достойный уровень жизни и возможности всестороннего развития ребенка. Однако, суд также принимает во внимание и показания ответчика, обращая внимание на наличие у него других детей, содержание нетрудоспособных родителей, имущественное состояние ответчика.

Как видите, одного желания истца мало, нужно предоставить суду максимум доказательств. Для этого лучше всего воспользоваться услугами адвоката по алиментам. Или как минимум воспользоваться услугой онлайн адвоката. Он поможет вам подготовить все документы, собрать необходимую доказательную басу, собрать показания свидетелей при необходимости. Таким образом, шансы на вашу победу значительно увеличатся, да и вы избавите себя от бумажной волокиты.

Какова процедура получения алиментов?

Проще всего обстоят дела, если отец чувствует свою ответственность за ребенка и самостоятельно дает ему деньги на все расходы. Да еще и покупает подарки к праздникам, возит летом на отдых. Но это бывает крайне редко, чаще матерям приходится выгрызать положенные ребенку средства. Если родителям не удалось в добровольном порядке договориться о содержании их детей после развода, то единственная инстанция, способная решить этот вопрос – это суд. Процесс порой долгий, требующий сил и нервов, но при этом крайне необходимый в сложившейся ситуации.

Истец подает исковое заявление с просьбой установления алиментов и прикладывает к нему максимум необходимых документов.

Также к заявлению необходимо приложить документы из рекомендуемого перечня:

 • Любые документальные доказательства, показывающие размер доходов ответчика. Можно углубиться вплоть до фотографий с отдыха, размещенных в социальных сетях;
 • Копия свидетельства о рождении ребенка;
 • Копия решения суда о разводе;
 • Копия паспорта, ИНН истца.

Любые другие документы, свидетельствующие в вашу пользу. Если не знаете, какие бумаги еще подготовить – обратитесь за консультацией к онлайн юристу. Он поможет вам определиться с перечнем документов и подготовить их по всем правилам юриспруденции. Что касательно подсудности дела, то истец вправе самостоятельно выбирать суд, который будет рассматривать его дело. Чаще всего мать выбирает суд по месту ее проживания, чтобы удобнее было его посещать с ребенком. Но, как бы там ни было, право выбора всегда остается за ней. Если вы не хотите идти в суд, можно доверить этот вопрос адвокату по алиментам. Он будет представлять ваши интересы в суде и у вас не будет необходимости присутствовать на судебных заседаниях.

Как ускорить процесс?

Закон стоит на стороне ребенка и того, кто о нем заботится. Поэтому сейчас процедура взыскания алиментов значительно упростилась. Чтобы не судиться и не ожидать решения по несколько месяцев, применяется процедура взыскания алиментов по судебному приказу. При чем, по такой процедуре можно взыскивать алименты на двоих детей или на одного, это не имеет значения. Главное условие – речь идет только о минимально установленном размере алиментов.


Подготовьте все документы и направьте их в суд. Существует 2 варианта, как можно передать документы в суд:

 • Лично передать их в канцелярию суда: этот вариант удобен, если суд находится рядом и у истца есть свободное время;
 • Оправить по почте: такой вариант выбирают чаще, ведь он не требует личного присутствия в суде в рабочее время.

Все документы должны быть подготовлены в 2х экземплярах: один для суда, второй для ответчика. Поэтому соберите два одинаковых пакета документов, чтобы не пришлось в случае недосмотра тратить время на сбор новых бумаг.

Согласно п.3 ч.1 ст.5 Закона Украины «Про судовий збір» судебный сбор истцу платить не нужно. Все расходы, связанные с обеспечением судебного процесса, взыскиваются с ответчика.
Если Заявление на судебный приказ составлено корректно, с учетом всех требований, и в нем указан лишь минимальный размер алиментов, то присутствовать в суде при принятии решения не нужно. Через 3 дня после подачи заявления издается судебный приказ, который незамедлительно вступает в силу. Кстати, его нельзя обжаловать через апелляционный суд, в отличие от судебного решения. Но это работает лишь при минимальном размере алиментов. Если же истец хочет истребовать большую сумму, то процедура будет иной. И установленный размер алиментов ответчик сможет обжаловать.

До какого возраста выплачиваются алименты?

Законом установлено, что родители обязаны обеспечивать своих несовершеннолетних детей до достижения ими 18-летия. Однако, этот возраст может быть увеличен вплоть до 23 лет, если ребенок получает высшее образование и нуждается в дополнительных средствах. Но это при условии, что на содержание нуждающихся совершеннолетних детей у ответчика есть соответствующие финансовые возможности. Поэтому данный момент истцу необходимо будет доказывать в суде, предоставляя соответствующие доказательства. И чем больше доказательств, тем выше вероятность получения необходимых алиментов.

Могут ли лишить родительских прав за невыплату алиментов?

Закон однозначен в этом вопросе и четко заявляет, что невыплата алиментов не лишает безответственных родителей их родительских прав. Даже если поднимать этот вопрос в суде. Если хотите лишить отца родительских прав, причина должна быть другая, более веская. Обязанность по содержанию детей до достижения ими 18-летия полностью лежит на родителях, даже после их развода и лишения прав на ребенка.

Как увеличить свои шансы на больший размер алиментов от бывшего мужа?

Даже если вы считаете себя подкованными в юридических вопросах, вы не всегда в курсе всех изменений и нововведений. Чтобы ваши шансы на успешный исход дела были выше, а нервов при этом вы потратили меньше, лучше всего найти толкового адвоката по алиментам. И поверьте, это не дань модным зарубежным фильмам, где все вопросы решаются с помощью адвоката. Это действительно необходимость, ведь если профессионал берется за дело, все складывается абсолютно по-другому. Особенно это касается отношения мужа к процессу, ведь он поймет, что вы настроены решительно. А иначе нельзя, если речь идет о детях.