__('Фон')

Суд з банком

Всі мріють про гроші, при яких гроші вже не потрібні!

Експерти з питань: Кредитні суперечки

Останнім часом відбувається помітне загострення ситуації з проблемними кредитами. Дана ситуація виникла в результаті нестабільної економічної ситуації в країні, а також завдяки хитрощам, що закладені в договорах по кредитах. Позичальники мають знати, що за несвоєчасне повернення кредиту, згідно з судовою практикою в Україні, в більшості випадків, виграє кредитор. Тому варто серйозно підготуватись до розв'язання даного питання.

Взагалі, перш ніж підписувати кредитний договір, банківська установа повинна Вас ознайомити або ж надати для підпису наступну інформацію:

 • види та форми кредитів, різниця між ними;
 • про вартість позики та витрати на її оформлення (комісії, страховий збір та ін.);
 • має бути декілька альтернативних варіантів повернення кредиту;
 • умови дострокового погашення боргу;
 • позитивні та негативні моменти оформлення того чи іншого кредиту тощо.

Існують певні вимоги, законодавчо обґрунтовані, щодо надання кредиторами позик. Наприклад, банк не має права видати клієнту кредит, якщо щомісячний платіж буде вищим, ніж 50% заробітної плати позичальника. Це виясняється шляхом надання довідки з місця роботи або ж інформації, наданої клієнтом.

У договорі, що підписує клієнт, має бути вказана інформація щодо обов’язків обох сторін, відповідальність за невиконання даних обов’язків, варіанти припинення дії позики та ін.

Після підписання договору банк не має право змінювати умови, що вказані в ньому. Наприклад, зміна відсоткової ставки або терміну являється грубим порушенням.

Всім відомо, що при взятті на себе кредитних зобов'язань, їх необхідно виконувати. Інколи виникають ситуації, в яких навіть сумлінні позичальники не можуть виплатити кредит, у зв'язку з їх матеріальним становищем. Раніше банки могли відправляти письмове попередження, в змісті якого було вказано, що банк планує подавати позов до суду, але не подавав. Такі часи залишились в минулому. Більшість боржників, все ж таки, беруть участь у судовому процесі з ініціативи банку. Справи по примусовій виплаті боргу відкривають незалежно від суми кредитної заборгованості. На це вплинула криза, яка відбулась в банківській сфері. З іншого боку, судовий процес дає можливість позичальнику трохи перепочити.

Які дії необхідно здійснити в разі подання банком позову до суду?

В першу чергу необхідно зберігати спокій. Потрібно детально ознайомитись з усіма деталями справи (кредитним договором, чинним законодавством у сфері кредитування). Треба налаштувати себе на те, що буде нелегко, тому, що судитись з банком надзвичайно складно. Для того, щоб не втрачати часу та не піддаватись ризику варто звернутись по допомогу до кваліфікованого юриста, який знає свою справу та має не малий досвід в даному питанні. Він зможе ретельно вивчити матеріали справи, проведе експертизу кредитного договору, при наявності зачіпок зможе їх використати для перемоги в судовому процесі.

Судові засідання по кредитуванні відносяться до цивільних процесів. Справи відбуваються у 2 етапи. Першим етапом являється попереднє слухання. На ньому рішення не приймаються. В самому кінці засідання призначають дату й час головного слухання.

Другий етап основне слухання. На ньому необхідно пред’явити обґрунтоване заперечення у відповідь на позов банківської установи.

Суд надсилає відповідачу повістку. Вона надходить вчасно за виключення деяких випадків, таких як збій поштового доставлення, невідповідність адрес проживання та реєстрації, а також плутанина з адресою. Процес отримання відповідачем запрошення ніхто не перевіряє. В разі відсутності позичальника в суді, засідання проведуть без нього і приймуть рішення. Це вважається абсолютно прийнятним та не суперечить законодавству України.

Для розв’язання питань з банком в судовій інстанції необхідно мати в наявності наступні документи:

 • договір кредитування;
 • додаткові угоди до документа, якщо такі є;
 • договір іпотеки та додаткові угоди до нього (при наявності);
 • договір поручительства та додатки до нього (при наявності);
 • графіки, різні розрахунки;
 • договори про реструктуризацію, рефінансування та ін. (при наявності);
 • матеріали для судового спору;
 • виконавчі матеріали;
 • виписки по кредиту з дня його оформлення.

Слід розуміти, що повністю звільнитись від сплати кредиту Вам не допоможе жоден адвокат, але вплинути на розмір штрафу, процентів та отримати деякі пільги він Вам допоможе. 

Що являється причиною подання банком документів до суду?

Зрозуміло, що при простроченні боргу терміном у два-три тижні кредитна організація не готуватиме позов. Причиною звернення до судової інстанції може стати протермінована сплата позики терміном більше, ніж три місяці. І це цілком виправдана позиція, у зв'язку з тим, що кредитор намагається, в будь-який спосіб, повернути свої кошти. При цьому немає різниці яка сума боргу у позичальника. Навіть попри те, що витрати на судовий процес можуть значно перевищувати розмір заборгованості клієнта. Метою банку є створення прецеденту та перемога в суді. Таким чином кредитна установа показує іншим боржникам свою позицію. Що він не планує нікому нічого пробачати або дарувати. А також це здійснюється для захисту репутації установи.

Іншою причиною звернення кредитної установи до суду являється можливість списання простроченого боргу. Тому що дана процедура можлива тільки при наявності судового рішення.

Згідно з законодавством України, Банк має можливість звернутись з приводу стягнення заборгованості виключно протягом 3 років з моменту її виникнення. Тому кредитні установи не затягують з поданням позову, навіть якщо минуло кілька місяців з моменту виникнення простроченої заборгованості..

Клієнт отримує повідомлення про те, що Кредитор подав до суду. Але в тому разі, якщо банківській установі не вдалось домовитись з боржником.

Якщо кредитна установа подала до суду на Вас необхідно здійснити наступні дії:

 1. Зберігайте спокій. Зайві емоції у цьому питанні Вам не допоможуть. Візьміть себе в руки. Ознайомтесь з вимогами, які Вам висунули та тверезо оцініть ситуацію, яка склалася. Підготуйтесь, вивчіть питання, які наведені нижче:
 • необхідно перевірити чи не сплинув строк позовної давності. В основному цей період становить три роки (що стосується штрафів один рік). Вказаний строк можна збільшити, за домовленістю, а зменшити — неможливо;
 • порівняйте суму боргу, що вказана;
 • здійснити перевірку розрахунків, що здійснив кредитор. Зазвичай розрахунки штрафних санкцій містять багато порушень;
 • є можливість деякі положення, що вказані в кредитному документі, признати недійсними. Згідно зі статтею 18 Закону України "Про захист прав споживачів", банк не повинен нараховувати штраф в розмірі більше, ніж пятдесят відсотків від суми кредиту. Це вказано в пункті 5. Кредитна установа часто порушує дані вимоги;
 • необхідно зібрати пакет документів, які можуть допомогти в зменшенні судом суми штрафу.
 1. Не уникайте прийняття участі в судовому процесі в разі подання банком до суду. При ігноруванні повістки вимоги кредитора можуть бути повністю виконані. При докладанні зусиль Ви можете виявити порушення в кредитному договорі, зменшити розмір стягнення та повернути рішення суду у Вашу користь. Якщо Ви оформили кредит після 16 жовтня 2011 року, зверніть увагу на статтю 11 Закону України, “Про споживче кредитування”.
 2. Які дії необхідно здійснити в разі подання кредитною установою до суду за несплачений кредит. Необхідно детально ознайомитись з матеріалами справи, що розглядатиметься. Оскільки, зазвичай, судовий процес по несплаті позики відбувається за місцем проживання позичальника, перевірте чи дійсно існує позов від банку стосовно Вас, звернувшись до закладу суду. Це Ви також можете здійснити на судовому інтернет-порталі. Рідше кредитна установа може звернутись до суду по своєму місцю реєстрації. Інколи в самому договорі вказана конкретна судова інстанція. Ці дії необхідні для того, щоб зрозуміти чи справді банк подав позов, чи лише здійснює тиск на Вас таким методом. При ознайомленні з матеріалами справи Ви можете фотографувати документи або ж робити їх копії. Дані дії допоможуть Вам зрозуміти до чого потрібно бути готовим, які вимоги Вам предявили та як їх можливо заперечити. І таким чином, Ви можете надати Вашому адвокату дані по справі. Якщо Ви хочете успішно ознайомитись з матеріалами, найкращим варіантом буде надати судовому працівнику клопотання.
 3. Потрібно бути присутнім на всіх засіданнях судового процесу. Це дозволить Вам слідкувати за тим, чи дотримується законність дій та надасть змогу їх заперечити, в разі потреби. Якщо розмір штрафу більший за збитки, то згідно з пунктом 3 статті 551, глави 49 "Забезпечення виконання зобов'язань" Цивільного кодексу України, його можна зменшити.
 4. Якщо Ви будете уважно стежити за діями виконавця, то в разі їх порушень, Ви можете оскаржити їх.

Як показує практика, кредитні установи не поспішають зі зверненням до суду в разі несплати позичальником суми кредиту. Це є наслідком того, що судові процеси значно тривалі, виснажливі, потребують збір багатьох документів. Також за весь цей час, боржникові будуть нараховуватись суми штрафних санкцій, і внаслідок чого, будуть зростати вимоги банківської установи. Тому, у випадку подання Банком позову, це свідчить про серйозність його намірів, він намагатиметься стягнути з відповідача якомога більшу суму для покриття, в т.ч. витрат на судовий розгляд.

Для того, щоб не переживати та мати змогу виграти справу найміть кваліфікованого адвоката, який візьме на себе підготовку до даного заходу і допоможе Вам уникнути додаткових витрат.

Нижче наведені причини того, навіщо Вам потрібні послуги висококваліфікованого адвоката у випадку позову банківської установи до суду.

 

 • Кредитні установи завжди користуються послугами досвідчених адвокатів.
 • Існують такі договори, в яких передбачено розгляд позовів в одному вказаному суді. Це може свідчити про ту ситуацію, що кредитор вже не вперше звертається до вищезазначеної інстанції й шанси виграти в неї набагато вищі. Позичальнику треба пильнувати, щоб не відбувались ніякі порушення
 • Кредитні договори складають досвідчені юристи. Вони передбачили вирішення всіх деталей на користь банку. Такі нюанси може виявити тільки інший юрист.
 • Відповідач знаходиться, дійсно, в програшній ситуації. Вимоги, які йому пред’являють, являються правомірними, за виключенням шахрайських дій. Виграти справу це означає зменшити суму позовної вимоги, тобто понести мінімальні фінансові витрати. Хоча бувають ситуації, що при збігові багатьох обставин та за участю кваліфікованого адвоката, можна й звільнитись від боргу.

 

Відбуваються й такі ситуації, коли судовий процес може не проводитись попри те, що банк подав до суду. Органи вищевказаної інстанції можуть оформити розпорядження про те, що банківська установа має право вимагати майно в позичальника для закриття боргу. Для уникнення даної ситуації потрібно, щоб боржник підготував зустрічний позов.

За допомогою кваліфікованого юриста можна захиститись від таких дій кредитора.

Головною порадою для Вас, в разі отримання запрошення до суду, буде не розчаровуватись та не панікувати. Всупереч тому, що рішення, зазвичай, приймається на користь банку, позичальник теж може виграти. Тим більше при виникненні значного прострочення боргу. Тому що, банківська установа може нарахувати штраф і пеню, сума яких, інколи, перевищує загальну суму кредиту. Саме ці нарахування можна значно зменшити або й скасувати зовсім. Може бути складений графік з більшим терміном погашення боргу.

Не уникайте банки та судові інстанції. Зберіть докази того, що ви бажаєте сплатити борг, але не можете цього зробити в даний час. Проконсультуйтесь з досвідченими юристами з приводу Ваших майбутніх дій. Організуйте допомогу адвоката в даному питанні для того, щоб судовий процес завершився з максимальною вигодою для Вас.